انیمیشن میتواند ارزآور باشد؟

این فیلم موفقیت های بسیار زیادی را در کشورهای مختلف شاهد بوده است و اولین بار در آمریکا در ۲۳ آوریل منتشر شد و جزء انیمیشن های محبوب محسوب می شود. ابر شرکت Buy n Large که کنترل اقتصادی و سیاسی کره زمین را به دست گرفته، بعد از پوشانیده شدن سطح تمامی سیاره از زباله های به جا مانده از فراورده های همین شرکت، سفینه ای را با تعدادی از انسان ها روانه فضا کرده تا زیستگاهی مناسب بیابند. این اثر یک فیلم اقتباسی از رمانِ شبه خودزندگینامهٔ مدفن کرمهای شبتاب نوشتهٔ آکیوکی نوساکا است که با هدف عذرخواهی شخصی او از خواهرش که در جنگ جهانی دوم بر اثر سوء تغذیه جان باخت نوشته شدهاست. اما انیمیشن دارای شخصیتهای حقیقیتر بوده و نحوه تصویرپردازی آن به صنعت سینمایی امروزی بسیار نزدیکتر است به طوری که در برخی از آنها به قدری حرکات و طراحیها نزدیک به واقعیت هستند که گویا به تماشای یک فیلم سینمایی جذاب نشستهاید و این یکی از مهمترین تفاوتهای بین انیمه و انیمیشن است، سبکی که گویا با تکنیک قصه پردازی داستانی سعی بر القا بیشتر جنبههای لطیف و شیرین زندگی دارد و اگر در اواسط آن دچار غم نیز شوید، در اکثر مواقع در انتهای داستان با پایانی خوب روبرو خواهید بود نکتهای که همواره به این نوع مثبت، در انیمه ها ختم نمیشود.

در انگلیسی، انیمه بیشتر به فیلم یا برنامه هایی با سبک ژاپنی یا سبک انیمیشن سازیِ ژاپن گفته می شود. انیمه سبکی از هنر انیمیشن سازی با استفاده از طراحی توسط دست و پویا نمایی بوده که از ژاپن آغاز شده و تمام کارهای ساخته شده توسط این کشور که در این گروه قرار میگیرند، از این لقب بهرهمند میشوند و این شاید همان برندسازی اختصاصی ژاپنی ها برای تمایز با محصولات سایر کشورها جهت ارایه آثارشان و عرضه به بازار باشد. بهتر است به چند نمونه روشن اشاره کنیم، مثالی که تمام خاطرات دوران کودکی ما در فراز و نشیب روزمرگیها، شادیها و غمهای آنها در تعامل بوده و همزادپنداری کرده است.انیمه فوتبالیستها، انیمه بابالنگ دراز، اینمه آنشرلی با موهای قرمز، انیمه خانواده دکتر ارنست، انیمه بچههای کوههای آلپ و تعداد مشهور دیگری که خاطرات دنیای کودکی ما را در آغوش میفشارند. این تهیهکننده، انیمیشن را یک “هنر-صنعت” دانسته و اضافه میکند: متأسفانه در کشور ما به انیمیشن بهعنوان یک صنعت بینالمللی توجه نمیشود، به همین دلیل در بازار بینالمللی جایگاه مناسبی را پیدا نکرده است. همچنین این فیلم تا مدتها بهعنوان پرفروشترین فیلم انیمیشنی تمام دوران شناخته میشد، هرچند در سال ۲۰۱۹ این جایگاه را به بازسازی فیلم شیر شاه واگذار کرد.

«هرج و مرج فضایی» بزرگترین و شناخته شدهترین ستارهی بسکتبال تمام دوران را با برخی از بزرگترین و شناخته شدهترین شخصیتهای کارتونی تمام دوران (یعنی دافی داک و باگز بانی) با استفاده از فناوری پیشرفتهی CGI گرد هم آورد. کات-اوت: نوعی از زنده نگاری استاپ موشن است که به وسیلهٔ قطعات مسطحی مانند کاغذ ساخته می شود. همین امر سبب شده است که سرمایهگذاری در این بخش در کشورهایی مانند ترکیه و امارات مورد توجه قرار گیرد. البته قدرت تکنولوژی در ارتباط برقرار کردن بین مردم را نادیده نمی گیرد اما نگاه متفاوتی به آن ها دارد و این نگاه را به شکل معنا داری بیان می کند. در طبیعتِ ̎مارلین̎ نیست که به کشف آبهای ناآشنا بپردازد؛ ولی وقتی در اولین روز مدرسه، او و ̎نیمو̎ بهطور اتفاقی نزدیک صخرهٔ آبی بزرگ از هم جدا میافتند، ̎مارلین̎ به راه میافتد تا پسرش را پیدا کند. در این پست فهرستی سینمایی دیگری را برای شما اماده کردهام که شمار زیادی از فیلم های انیمیشن برتر تاریخ سینما هستند. در این دسته از پلازامگ ما علاوه بر معرفی و بررسی بهترین انیمیشن ها دنیا به معرفی محبوب ترین انیمه های سینمایی و سریالی جهان نیز می پردازیم. اما نکته محتوایی مشترک در اکثر انیمه ها پرداختن به تمام زوایای زندگی است و صرفا به دنیای رویایی و ساده و در آرامش را به تصویر نمیکشد و گاهی اشک، تلخی، فرود و خشم نیز در صحنهپردازیها به چشم میخورد که نشان از احساسات واقعی در زندگی کنونی دارد.

فیلمنامه: اندرو استانتون، جیم ریردان بر اساس داستانی از استانتون و پیتر داکتر. سالها طول کشیدیم که فهمیدیم که ان کارتونها، مخصوصا کارتونهای دوستداشتنی که دهه شصت پخش میشدند، برای خودشان دنیایی بودهاند و از علاوه بر سرگرم کردن، به ما دوست داشتن، انساندوستی، مقاومت، شکیبایی و اهمیت تخیل و خلاقیت را هم آموزش میدادهاند. مثلاً در سال ۱۹۸۷ هایائو میازاکی بیان کرد که از این اصطلاح متنفر است زیرا به نحوی به ویرانی صنعت انیمیشن ژاپن اشاره می کند. قرن چهاردهم میلادی، ژاپن. داستان از یک حمله هوایی به ژاپن آغاز میشود. اما بعدها و با پخش فیلم پیش درآمد «دانشگاه هیولاها» محصول سال ۲۰۱۳، اکنون بهتر درک میکنیم که پیکسار در زمان ساخت فیلم اول تاچه حد خارقالعاده عمل کرده بود.به عبارت دیگر این فیلم بیش از هر محصول دیگر این استودیو، با بهرهمندی از عناصر انیمیشنی همچون صحنههای اکشن پرشور، انبوهی از شیرین کاریهای بامزه و شخصیت پردازی جذاب خود، به دوران طلایی لونی تونز شباهت پیدا کرده است. ماشینها توسط استودیوی پویانمایی پیکسار در سال ۲۰۰۶ ساخته شده. انجمن بینالمللی فیلمسازان انیمیشن (آسیفا) از سال 2002، ۲۸ اکتبر را روز جهانی انیمیشن معرفی کرده و شعبههای آن در کشورهای جهان هرساله با فرارسیدن این روز نشستها و رویدادهایی در رابطه انیمیشن تدارک میبینند؛ به بهانه روز جهانی انیمیشن در این گزارش به سراغ دنیا و تاریخچه انیمیشن رفتیم تا بدانیم انیمیشنی که امروزه میشناسیم چگونه به این جایگاه رسیده و چه مراحلی را از سر گذرانده؟

دیدگاهتان را بنویسید