انیمیشن های پیکسار – 21 انیمیشن Pixar که عاشقشان خواهید شد!

صداپیشگان شخصیتهای این انیمیشن بازیگران باتجربهای چون لورن باکال، امیلی مورتیمر، کریستین بالی و بیلی کریستال هستند. آنها -و البته دستهایی که صبورانه بدن از جنس پلاستیسین این شخصیتهای انیمیشن را ساخته است- تمام توان خود را بهکار میگیرند و به جنگ پنگوئن جامعهستیزی که به شلواری رُباتی مجهز است، میروند. ̎باز̎ (آلن) یکی دیگر از عروسکهای ̎اندی̎ تیم نجاتی تشکیل میدهد و همه به مغازهٔ ̎آل̎ میروند. ویژگی این انیمیشن، موسیقی و ترانههای جذاب آن است که بهوسیله آلن منکن و هووارد اشمن اجرا شدهاند. وودی و باز لایتیر (با صداپیشگی تام هنکس و تیم آلن) در این فیلم تبدیل به ستارههای عجیب و غریب دنیای کمدی شدند. در این فیلم که یکی از بهترین انیمیشن های جهان هم هست، دوستی، خانواده و صحنههای باشکوه و سبز دنیای طبیعت نیز بهتصویر کشیده شده است. پینوکیو شخصیتی دوستداشتنی و یکی از بهترین انیمیشن های جهان است که جای خود را در قلب همه حفظ کرده است.

بعدها «اندرو استانتون» کارگردان این انیمیشن، میگفت که بهنظر او، این رُبات غمگینترین شخصیتی بود که تا به آن روز میشناخته و بههمیندلیل او را خیلی دوست داشته است. اما ممکن است تماشاچیان فراموش کنند که داستان بامبی، حکایتی زیبا و شعرگونه از زندگی است که مرگ را هم در خود دارد. انیمیشنهایی مانند شگفت انگیزان، داستان اسباب بازی، پری دریایی کوچولو، سفید برفی و بامبی توانستند توجه بسیاری از تماشاچیان را از گذشته تا کنون به خود جلب کرده و لحظات شاد و مفرحی برای آنها فراهم کنند. این داستان عاشقانه بسیار جذاب که تمام زیباییهای اروپای قدیم از طریق لنزهای فیلمساز شرقی فیلتر شدهاند، از عواقب بد و زنندهی جنگ روی انسان و محیطزیست سخن میگوید. این داستان عاشقانه نامزد جایزهی اسکار بهترین انیمیشن و جایزهی گلدن گلوب بهترین انیمیشن بلند شد و در جشنوارهی فیلم ونیز، جایزهی ویژهی هیئت داوران را از آن خود کرد. گوینده مکس و تیفانی هدیش، پاتون اوسوالت است که به این مجموعه پیوسته است و کار را بی نظیر پیش برده اند. خانوادهٔ کرودها را کرک دمیکو نویسندگی و کارگردانی کرده است.

اما چیزی که این انیمیشن را خاص میکند، تصاویر عجیب و غریب و شیرینکاریهای بانمک شخصیتهای کارتونی آن است، بهطوریکه آثار برادران کوئن را بهیاد میآورد. رهبری میکند، ملحق میشود. این موضوع وقتی صحبت از رسانه کودک و نوجوان میشود اهمیت بیشتری پیدا میکند. این انیمیشن، یک اودیسه علمی تخیلی ساخته اندرو استانتون است که وقایعش در سال 2185 اتفاق میافتد و داستانهای ناامیدکنندهای در مورد احساسات را تعریف میکند. شرکت والت دیزنی، ۱۷۵ میلیون دلار برای ساخت فیلمی دربارهی ارزش غم و اندوه هزینه کرد تا نشان دهد شرکت انیمیشنسازی پیکسار از هر برندی در هالیوود بهتر است. شخصیتهای این کارتون که به سبک استاپموشن است، برگرفته از چند مرغ و یک خروس (با صدای مل گیبسون) است که برای رهایی از مرگ و رسیدن به آزادی تلاش میکنند. اما روایت قدیمی وسترن آن (فیلم اساسا یک فیلم گاوچرانی در مورد یک مزرعهدار جوان و سگش است!) زیاد برای انیمیشنی که در آن تعداد زیادی دایناسور وجود دارند، مناسب نیست. مک کوئین تصمیم میگیرد تلافی کند اما در یک جابجایی بهطور غافلگیرکنندهای وارد یک شهر قدیمی به نام رادیاتور اسپرینگ میشود.

نام این فیلم قرار بود راپانزل باشد تا اینکه نهایتاً به گیسوکمند تغییر یافت. ضمن اینکه این فهرست فیلمهای انیمیشن، میتواند به درد پدر و مادرهایی که میخواهند هدفدار فیلم انیمیشن برای کودک خود تهیه کنند و محتوای خوب در اختیارش بگذارند. پدر و مادر سگها پانگو و پردیتا (به ترتیب راد تیلور و کیت باور) برای نجات آنها دست به کار میشوند و در طول ماجرا هشتاد و چهار توله دیگر که از فروشگاههای حیوانات خانگی خریداری شدهاند را نیز نجات میدهند و در مجموع تعدادشان به صد و یکی میرسد. استاپموشن یکی از تکنیکهای انیمیشنسازی است که در آن جسمی را فریم به فریم حرکت میدهند و تصویر آن را توسط دوربین ضبط میکنند. فراموش نکنید این انیمیشن ویژهی بزرگسالان است و تماشای آن به افراد به زیر ۱۸ سال توصیه نمیشود. اگرچه بسیاری از این فیلمها برای کودکان ساخته میشود، اما بزرگسالان هم میتوانند همانند کودکان از تماشای آنها لذت ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید