بهترین انیمیشن های تاریخ سینما

نام جزیره سگ ها خیلی پیش از ساخته شدن این انیمیشن برایش انتخاب شده بود. البته در جذابیت پیشآهنگ جوان فیلم، راسل، سگ از نژاد گلدن رتریور با نام داگ و آن پرنده بزرگ که در حیات وحش پردایز فالز زندگی میکند، هیچ شکی وجود ندارد. در این سفر پر ماجرا یک سگ (هاپو) و یک پرندهٔ کمیاب (توک دراز) با آنها همراه میشوند. انیمیشن به خاطر اینکه در دوران جنگ جهانی دوم اکران شد، شکست گیشهای بزرگی بود، اما چند سال بعد و با اکران دوباره با استقبال خوبی مواجه شد و حتی در مراسم اسکار نیز موفق به کسب جایزه بهترین آهنگ و موسیقی متن شد. در راستای همین اتفاقات، پای شخصیتهایی مثل شیطان نیز به داستان باز میشود و داستانی عجیب، مسخره و البته بینظیر شکل میگیرد که تماشای آن به هیچوجه به همه پیشنهاد نمیشود و در عین حال، دیدن آن ضروری است! این انیمه از نظر داستانی، شخصیتپردازی، جلوههای بصری و ستینگ جذاب سایبرپانکی، اثری تماشایی است که دیدن آن را به هیچوجه نباید از دست داد. باشگاه خبرنگاران جوان – کارتون ها و انیمیشن ها سالهاست که کودکان و نسلهای مختلف را سرگرم کردهاند و بعضی از پدر و مادرها با دیدن ژانر انیمیشن تصور میکنند که تماشای آن برای کودکشان خوب است، غافل از اینکه آن انیمیشن یا داستان شوخیهای مناسب بزرگسالان دارد.

مشکلی که وجود دارد اینجا است که خانوادهی او مخالفتی شدید و به ظاهر بیدلیل با چنین فعالیتی دارند و تمام سعی خود را میکنند تا پسر را از موسیقی دور نگه دارند. ماشینها با شخصیت اصلی جدیدش، لایتنینگ مککویین، از تمام قواعد قبلیای که برای شخصیتهای اصلی انیمیشنها به وجود آمده بود سرپیچی کرد و شخصیت مغرور و کلهشقی ساخت که تختهگاز میتازد و هیچ چیز دیگری برایش مهم نیست. با وجود گذشت سالها از پخش این انیمه سینمایی، آن هنوز هم جزو آثار مهم و تاثیرگذار محسوب میشود و آثار گوناگونی از جمله انیمه، انیمیشن، سریال، فیلم و حتی بازیهای ویدیویی از آن تاثیر پذیرفتهاند. این اثر نشان میدهد که پارکر و استون حتی به خودشان هم رحم ندارند و همزمان فیلم خود را نیز مسخره میکنند. داستان انیمیشن دربارهی روباهی باهوش و زیرک است که به خاطر به دنیا آمدن فرزندش، زندگی خطرناکش را کنار میگذارد. آکیرا از آن انیمههایی است که احتمالا حتی اگر از علاقهمندان دنیای انیمه هم نباشید، نامش به گوشتان خورده. او باید مطمئن شود که جای بقیه که به سمت انبار میروند بد نیست. داستان انیمیشن پینوکیو دربارهی ژپتو، نجاری پیر است که در آرزوی داشتن پسری به سر میبرد و یک شب با چوب، عروسکی به اندازه یک پسر میسازد.

کارلو کولودی (Carlo Collodi) هنگامی که در سال 1883 کتابش را چاپ کرد، به فکرش هم خطور نمیکرد که روزی چیزی به اسم سینما و انیمیشن به وجود بیاید و اثر او تبدیل به یکی از منابع موردعلاقه اقتباس در این مدیوم داستانی شود. با بررسی زندگی وینسنت و اتفاقات مختلف تا لحظه مرگش، نگاهی کلی به وضع او در این اثر میشود. کورالاین بر اساس رمانی به همین نام نوشتهٔ نیل گیمن ساختهشد. این انیمه داستان خواهر و برادری در ماههای انتهایی جنگ جهانی دوم در ژاپن را به تصویر میکشد که خانه و خانوادهی خود را بر اثر انفجار بمب از دست دادهاند. ماجراهای تنتن: راز اسب شاخدار ساخت سال ۲۰۱۱ است که بر اساس مجموعه کتابهای معروف «ماجراهای تنتن و میلو» اثر هرژه ساخته شدهاست. درباره هنر بودن آثار سینمایی و انیمیشنی شکی برای کسی باقی نمانده است، اما انیمیشن وینسنت بامحبت را میشود نزدیکترین اثر سینمایی ساختهشده به مدیوم نقاشی دانست.

او به واسطهی گیتاری جادویی وارد دنیای مردگان میشود. این انیمه در سال 1988 اکران شده است و در زمان خودش در دنیای انیمه و انیمیشن بیهمتا و خلاقانه بوده. پیتر داکتر هم در زمینه نویسندگی و هم کارگردانی برای ساخت این انیمیشن همکاری کرده است که در فیلم Inside Out هم نقش بسیار بزرگی داشت. جوایز دریافتی : این فیلم نامزد اسکار برای بهترین انیمیشن و جایزه بفتا برای بهترین فیلم متحرک بود اما موفق به دریافت جایزه نشد. شبکه یک سیما، برای نوروز ۱۴۰۱ پخش سریال طنز تلویزیونی «زیر خاکی ۳» به کارگردانی جلیل سامان و با بازی پژمان جمشیدی و ژاله صامتی را در نظر گرفته است. چنین کار نبوغآمیزی برای اولین بار در دنیا در این اثر انجام گرفته و این انیمیشن از این نظر تک و بدون همانند است. به نظر میرسد که قدرت او شبیه به قدرت آکیرا باشد؛ قدرتی که در سال 1988 باعث نابودی توکیو شده است. داستان کوکو دربارهی پسری به اسم میگوئل است که به موسیقی و گیتار زدن علاقه دارد و همواره در رویای نواختن به سر میبرد.

دیدگاهتان را بنویسید