بهترین انیمیشن های تاریخ سینما

انیمیشن روح در مورد داستان زندگی یک معلم موسیقی به نام جو صحبت می کند که آرزویش این است که در یک بند و یا گروه بزرگ موسیقیایی جاز بنوازد. داستان انیمیشن همانند تمام اپیزودهای سریال دربارهی بازیگوشیهای این گوسفند باهوش است. داستان انیمیشن زندگی قهرمان افسانهای یونانی، هرکول را از لحظه تولد تا بزرگسالی به تصویر میکشد. همینطور، داستان هر کدام از قسمتها هم نقش مهمی ایفا میکند و برتری قصهی قسمت اول مجموعه باعث شده است تا عصر یخبندان 1 به این لیست راه پیدا کند. احتمالاً اگر این انیمیشن را تا به حال ندیده اید، به خاطر این است که طرفدار میازاکی نیستید. پس آشیتاکا باید سعی کند تا روح جنگل را پیدا کرده و در رفع این مشکل که حتی میتواند دنیای انسانها و طبیعت وحشی را تحتتاثیر قرار دهد، از او کمک بگیرد. این شخصیت دوستداشتنی برای اولین بار در یکی از انیمیشنهای کوتاه والاس و گرومیت به اسم A Close Shave به تصویر کشیده شد. با این وجود، جالب است بدانید که انیمیشن ماجراهای تنتن تبدیل به اولین انیمیشن غیر پیکساری شد که موفق به دریافت جایزه گولدن گلاب شده است. با موفقیت بینظیر این سریال، دیگر چیزی جلودارشان نبود و در نهایت اولین قسمت از انیمیشن بلند آن به اسم فیلم شان گوسفنده را منتشر کردند.

پسر رییس قبیله، با دیگر اعضای آن متفاوت است و علاقهای به کشتن اژدها ندارد و بعد از پیدا کردن اژدهایی زخمی، رابطهای دوستانه با آن برقرار میکند. نمیتوان منکر این واقعیت شد که بخش زیادی از محبوبیت مجموعه انیمیشنی عصر یخبندان به خاطر اسکرت، سنجاب عجیبوغریب و بامزه داستان است که انگار قرنها سعی در پیدا کردن و ذخیره کردن بلوط محبوبش را داشته. شخصیت اصلی این فیلم برنامه ریز پرواز ها است که در طول جنگ جهانی دوم فعالیت می کنند و همیشه رویای پرواز را در سر دارند. موسیقی فیلم هم برنده جایزه اسکار شده است، اما در رشته بهترین انیمیشن سال این جایزه به رنگو داده شد. علاوه بر آن، شخصیتپردازی بینظیر این مجموعه این امکان را به سازندگانش داده است تا روحی تازه در چنین داستانهایی بدمند و طنزی جذاب را به طرفداران عرضه کنند. با اینهمه، فضای این اثر به هیچ وجه ناراحتکننده نیست و یکی از شادترین آثاری سینمایی را عرضه میکند که میتواند حال هرکسی را خوب کند. اما واقعیت این است که بسیاری از اوقات محتوایی که در ظاهر از طریق رسانه دریافت میکنیم، تاثیراتی در ناخودآگاه و ذهنیت ما دارد که یا در گذر زمان متوجه آن خواهیم شد یا حتی هیچوقت!

اینکه اگر میخواهیم رسانه برای ما تصمیم نگیرد که به چه چیزی و چهطور فکر کنیم، یاد بگیریم تا از زاویهای دیگر و با دانش و اطلاعات تحلیلی به محتوای هر رسانهای نگاه کنیم. در هالووین تاون، شهری که تمام تدارکات مراسم هالووین را در جاهای دیگر به عهده دارد، ̎جک اسکلینگتن̎ (ساراندون)، یک اسکلت حساس و رمانتیک، شخصیتی مهم و شناخته شده است. در همین حین، شان با دیگر گوسفندان و سگ مزرعه در تلاش هستند تا مزرعهدار را پیدا کنند و به خانهاش بازگردانند. این بازیگر معروف که از حامیان حقوق حیوانات نیز بود، از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۵ ریاست انجمن بازیگران آمریکا را برعهده داشت و در سال ۲۰۰۰ جایزه معتبر رالف مورگن را از این انجمن دریافت کرد. اما در نهایت این پروژه به کلمنتس و ماسکر محول شد و نتیجه، اثری تماشایی بود. به صورت جداگانه رشد میکنند و در نهایت راهشان را از یکدیگر جدا میکنند. داستان انیمیشن، رابطهی دوستی عجیب یک ماموت و تنبلی زمینی را نشان میدهد که در مسیرشان با مادری برخورد میکنند که در حال غرق شدن است و تنها موفق میشود نوزادش را نجات دهد و به آن دو بسپارد. در سال 2006 والت دیزنی پیکسار را خرید و اکنون پیکسار و والت دیزنی در کنار یکدیگر کار میکنند.

اما با سایه ترس و موقعیتهای مرگ-زندگی، عملکرد انیماتورها و پیکسار قابل قبول است. مارلین (با بازی آلبرت بروکس) خیلی زود فرزندش نمو را گم میکند و به همراه یک ماهی فراموشکار (با بازی الن دیجنرس) به سفری در اقیانوس میرود تا او را پیدا کند. هیولا در آستانهٔ مرگ است که طلسم میشکند و او قامت انسانیاش را باز مییابد تا با ̎بل̎ کنار هم زندگی کنند. استفاده از روش موشن کپچر در فیلم تا حد بسیار زیادی قابل قبول است و بازیها به خوبی در آن انجام گرفتهاند. دربارهی داستان و روایت فیلم حرف چندانی نمیتوان زد. دیو فولی بهعنوان بازیگر نقش فیلک، یک پیروزی در زمینه صداگذاری بود در حالی که همکارانش، حشرات سیرک، رابطه بسیار نزدیکی با هم دارند که برای مثال در فیلم داستان اسباب بازی وجود ندارد. فیلم با استقبال بسیار خوبی روبهرو شد، اما حتی اگر منتقدها از این فیلم بد میگفتند نیز اهمیتی نداشت؛ چراکه هر اثری که مربوط به شان باشد را همه باید تماشا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید