بهترین انیمیشن های تاریخ سینما

این انیمیشن یکی از اولین شکل های تکنیک انیمیشن و احتمالاً یکی از ارزان ترین ها بود، چون تنها به یک حلقه فیلم، ابزار ایجاد خراش و یک پروژکتور نیاز دارید. استفاده از جدیدترین تکنیکهای انیمیشنسازی کامپیوتری این امکان را به سازندگان موانا داده است که یکی از بهترین کارهای انیمیشنی چند سال اخیر از نظر ساخت و زیبایی را به بینندگان تحویل دهند. دنیای این فیلم از سری انیمیشن های پیکسار برای آن که بتواند هسته احساسی مورد نظر بیننده را به او منتقل کند، نیاز به کار بسیار زیادی داشت و این فرم نمیتوانست از تمام پتانسیل داستان استفاده کند. این مفهوم ممکن است مضحک به نظر برسد یا حتی شاید تلاشی نه چندان ظریف برای آموزش باشد، اما در واقع، طنز و اکشن بسیار خوبی در سرتاسر آن وجود دارد که توسط صداپیشگان قدرتمندی از جمله کریس راک، لارنس فیشبرن، براندی، ویلیام شاتنر، کید راک و ران هاوارد اجرا میشود. در باقی فیلم، کارل را میبینیم که تلاش میکند به آرزویی که با الی داشته و هیچگاه نتوانستند آن را برآورده کنند، برسد و میفهمد که این آرزو دیگر به اندازه وقتی دربارهاش رویاپردازی میکرد، چندان رویایی نیست. آثاری که دکتری زوس نوشته، بیش از هرچیزی مخصوص کودکان هستند و ممکن است بزرگسالان به اندازه کافی از آن لذت نبرند.

موسیقی وهمانگیز انیمیشن علاوه بر ماندگاری فراوانی که دارد، تأثیر بسیار زیادی بر فضای تاریک و شاهکار انیمیشن داشته است. در هالووین تاون، شهری که تمام تدارکات مراسم هالووین را در جاهای دیگر به عهده دارد، ̎جک اسکلینگتن̎ (ساراندون)، یک اسکلت حساس و رمانتیک، شخصیتی مهم و شناخته شده است. داستان این انیمیشن دربارهی فیلی است که در جامعهای جنگلی زندگی میکند، اما به خاطر بعضی خصوصیات عجیبی که دارد، توسط دیگر حیوانات مسخره میشود. روزی، میتسوها از خواب بیدار میشود و متوجه میشود که در بدن پسری در شهر توکیو قرار گرفته است. یک روز او صدایی از یک ذره بسیار ریز روی یک گل میشوند و متوجه میشود که روی آن دنیای کاملی وجود دارد. همیشه انیمیشنها برای کودکان ساخته نمیشوند و انیمیشن بدنم را گم کردم، یکی از بهترین مثالها برای چنین آثاری است که با وجود مخاطبین بزرگسالش، کیفیت و ارزش بالایی دارد. این انیمه عاشقانه داستان میتسوها میامیزوی دبیرستانی را روایت میکند که در حومه شهر زندگی میکند و همیشه آرزوی زندگی در شهر توکیو را داشته است. یکی از خصوصیاتی که کارهای این هنرمند بزرگ را خاص میکند، توانایی جای دادن ارجاعات و اشارات ریز و درشت بیشمار در کارهایش است و این انیمیشن او، علاوه بر موفقیت در این مأموریت، حتی یک قدم فراتر گذاشته و با تغییر تاریخ انسانها دنیایی باورنکردنی را به وجود آورده است.

درست است که انیمیشن درباره حیوانات و یا حتی موجودات منقرضشده مثل دایناسورها کم نیست، اما اشاره به دورانی همچون دوران یخبندان بزرگ، کمتر دیده میشود و معمولاً چنین کیفیتی هم ندارند. کمدی فیلم عالی نوشته شده است و در کنار آن میداند چگونه احساسات مخاطبانش را تحریک کند. این انیمیشن موفق شده است که یکی از بهترین اقتباسها از داستانهای دال را انجام بدهد و به واسطهی هماهنگی بینظیر کارگردانی و صداپیشگی و داستان عالی و اضافه شدن طنزی ظریف و خاص، یکی از بهترین انیمیشن های جهان سینما را به دست دهد. یکی از مهمترین استراتژیهای تبلیغاتی معرفی انیمیشن فیلم لگو، لیست بلندبالای هنرمندان معروف و بزرگی بود که در این اثر به صداپیشگی پرداختند و مهمتر از آن، جمعآوری شخصیتهای بسیار محبوب دنیای سینما و ادبیات عامه پسند، که هر کسی را میتوانست جذب خود کند. به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از بیبیسی انگلیسی، اد اسنر هنرپیشه آمریکایی که ستاره سریال لو گرنت بود و صداپیشگی کاراکتر اصلی انیمیشن پرطرفدار آپ را در کارنامه داشت، صبح روز گذشته در سن ۹۱ سالگی به مرگ طبیعی درگذشت.

صحنههای ناراحتکننده و تصاویر تلخ که تماشای آنها میتواند برای عدهای بسیار سخت باشد، سراسر این انیمه را تشکیل دادهاند. شاید داستان انیمیشن تا حدودی قابل پیشبینی باشد، اما اگر بتوانید از مسیر روایی لذت ببرید و طنز انیمیشن را دنبال کنید، قطعا با یکی از برترین انیمیشن های تاریخ سینما مواجه خواهید شد. معاون انیمیشن مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی میگوید اگر شرایط فعالیت مناسب فراهم نشود، نوابغ انیمیشن را از دست میدهیم. این انیمیشن فضای سرگرم کننده و کاملا انسان دوستانه را برای اعضای خانواده فراهم می کند و به خاطر شخصیت های اصلی داستان، بسیار پر طرفدار بوده و مورد پذیرش قرار می گیرد. داستان انیمیشن انسان نخستین به هزاران سال پیش بازمیگردد. با وجود تعداد انگشتشمار انیمیشنهای پارک، همه آثار او شایستهی تحسین به عنوان بهترین انیمیشن های جهان هستند و این مساله دربارهی انسانهای نخستین هم واقعیت دارد. یکی از بهترین آثار ساختهشده توسط شرکت انیمیشنسازی دیزنی در سالهای اخیر، دوباره نتیجه همکاری زوج طلایی این شرکت یعنی کلمنتس و ماسکر است. این پیام و حقیقت انیمیشن شگفت انگیزان 2 است. ۱۹. آقای فاکس شگفت انگیز (۲۰۰۹) Fantastic Mr. بالا محصول سال ۲۰۰۹ با زمینه کمدی-درام است که توسط استودیو پیکسار ساخته شدهاست.

دیدگاهتان را بنویسید