بهترین انیمیشن های تاریخ سینما

انیمیشن علاءالدین اگرچه این روزها بهعنوان یکی از آثار کلاسیک استودیوی دیزنی شناخته میشود، اما در زمان خود نوآوریهای غیرقابل انکاری را به نمایش گذاشت. پیش از این در مقالههایی مفصل، نگاهی به بهترین انیمیشن های شرکتهای بزرگ انیمیشنسازی دیزنی، پیکسار و جیبلی انداختیم، اما در این مقاله جامع سعی داریم تا لیستی کامل از بهترین انیمیشن های جهان را از تمام کشورها و شرکتها جمعآوری کنیم. ویکتور که برای این مراسم ازدواج اضطراب فراوانی را تجربه میکند، شبی برای تمرین جملاتی که باید در کلیسا ادا کند به جنگل میرود و در آنجا شروع به تمرین میکند. داستان دربارهی هیولایی سبزرنگ است که سعی دارد از همه مردم دنیای جادویی که در آن زندگی میکند، دور باشد و در کنار مرداب دوستداشتنیاش در آرامش به کارهای موردعلاقهاش بپردازد. به راستی که از تیم برتون توقع بیشتری میرفت و شاید به همین دلیل است که رتبهی این انیمیشن اینقدر پایین در نظر گرفته شده. فانتزی استاپ موشن دستاوردی است که در این انیمیشن از آن استفاده کرده اند. در طول راه، آنها به خودشان میآیند و میبینند که تصورات اولیهشان را به چالش کشیدهاند و دیدشان نسبت به کودکان و البته صنعتشان تا حدودی نادرست است. شخصیت اصلی داستان که سگی ابرقهرمان به تصویر کشیده میشود، بعد از سالهای طولانی که در یک برنامه تلویزیونی بازی میکند، بدون آنکه خود خبر داشته باشد، به صورتی اتفاقی متوجه میشود که واقعا قدرتهای خارقالعاده ندارد، همهچیز حقههای سینمایی بوده و زندگیاش یک دروغ بزرگ بوده است.

به دنبال اکران فیلم بتمن (The Batman) روی پرده سینماها، کمپانی برادران وارنر تریلری را برای این انیمیشن سینمایی منتشر کرده است. این تریلر تازه، روی شخصیت بتمن و سگ او تمرکز دارد. این فیلم نوری دوستانه بر روی صنعت عجیب موجوداتی میافکند که شبها ظاهر میشوند تا بچهها را بترسانند و از رازهای آنان پرده برمیدارد. این فیلم بر اساس داستانی واقعی ساخته شدهاست. داستان این انیمیشن در آیندهای دور میگذرد، زمانیکه یک ربات کوچک جمع آوری زباله ناخواسته درگیر سفری فضایی میشود که درنهایت سرنوشت بشریت را رقم خواهد زد.از جمله صداپیشگان این انیمیشن میتوان به بن برت، الیسا نایت، جف گارلین، سیگورنی ویور و فرد ویلارد اشاره کرد. درست است که این اثر باید در این لیست جایی داشته باشد، اما قرار دادن آن در میان بهترین انیمیشن های تاریخ سینما کاری بسیار سخت است. مکس مردی چهلوچهار ساله است که مشکلات روابط اجتماعی و روانی فراوانی دارد، اما با سختی ارتباط دوستیاش با مری را حفظ میکند و ماجراهای بینظیری برای این دو شخصیت شکل میگیرند. گیسوکمند یا ژولیده انیمیشن موزیکالی است که در سال ۲۰۱۰ توسط استودیوی والت دیزنی ساخته شد. آن پیرزن که زندگی خود را در خطر میبیند تصمیم میگیرد تا تکهای از موهای او را بدزدد، وقتی شبانه به کاخ میرود متوجه میشود که با بریدن موها، آنها به رنگ قهوهای درمیآیند و قدرت خود را از دست میدهند.

در این انیمیشن پسری که سگش را از دست داده است، سعی میکند از قدرت برق برای بازگرداندنش به دنیای زندگان استفاده کند، اما نتیجهی این تصمیم چندان خوشایند نیست و همهچیز به هم میریزد. اما ضعفهای داستانی انیمیشن را نمیتوان نادیده گرفت و همچنان داستانی تکراری و گاهی خستهکننده و قابل پیشبینی تحویل بیننده داده شده است. این انیمیشن که هم از طرف منتقدان و هم بینندگان با استقبال قابل قبولی مواجه شده، موفق شده جایزه اسکار ببرد و از معدود آثاری است که چنین موفقیتی را کسب کردهاند و ساخته دیزنی و پیکسار نیستند. فیلم در جشنواره کن اکران شد و استقبال قابل قبولی داشت. شامل چهار قسمت ویژه و کوتاه از سری انیمیشن های Minions که برای تعطیلات سال نو میلادی ساخته شده و شخصیت هایی از انیمیشن های دیگر نیز در آن حضور کوتاهی دارند… دیگر صداپیشگانی که در این انیمیشن حضور دارند شامل دیگو لونا (Diego Luna) در نقش سنجاب گرین لنترن به نام چیپ، ناتاشا لیون (Natasha Lyonne) در نقش لاکپشت فلش به نام مرتون، ونسا بایر (Vanessa Bayer) در نقش خوک واندروومن به نام پی بی است. انیمیشن ارنست و سلستین براساس مجموعه کتاب کودکانی به همین اسم ساخته شده است. این اثر داستان جالبی دارد، اما موفق نمیشود از پتانسیل خود به طور کامل استفاده کند و گاهی دچار ضعف در روایت و منطق روایی میشود.

فیلم با استقبال بسیار خوبی روبهرو شد، اما حتی اگر منتقدها از این فیلم بد میگفتند نیز اهمیتی نداشت؛ چراکه هر اثری که مربوط به شان باشد را همه باید تماشا کنند. حتی انیمیشنهای قدیمیتر که مخصوص مخاطبان خردسال ساخته شدهاند هم میتوانند بسیاری از طرفداران بزرگسال خود را بهتر از هر اثر دیگری سرگرم کنند. داستان انیمیشن رالف اینترنت را خراب میکند، ادامه قسمت اول است که رالف و ونلوپ با هم دوست شدهاند و در دنیای بازیها زندگیشان را ادامه میدهند. این انیمیشن ابرقهرمانی، به نویسندگی جرد استرن (از نویسندگان فیلم The Watch و انیمیشن The Lego Batman Movie) و تولید شده توسط گروه انیمیشن وارنر است. البته این ارجاعات فراوان گاهی به ضرر فیلم عمل میکنند و یکدستی و داستان انیمیشن فدای آنها میشود. احسان سراهیان، مدرس انیمیشن و از تولیدکنندگان انیمیشن در اصفهان است که با اشاره به فعالیت استودیوهای انیمیشن و پیشرفت این هنر در اصفهان میگوید: در حال حاضر انیمیشن در سطحهای مختلفی در اصفهان تولید میشود، حتی چندین استودیو بهصورت تخصصی در زمینه کودک کار میکنند و یا تیزرهای تبلیغاتی انجام میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید