بهترین انیمیشن های تاریخ سینما

انیمیشن یک فرم هنری است که روشها و اهداف گوناگونی را به همراه دارد و سوای از روش ساخت و تکنیک مورد استفاده، با هر زبان و گویش تبدیل به یک ابزار تعامل فرهنگی بین انسانها شده. خانواده داگ به همراه سایر افراد قبیله می خواهند در برابر ایجاد عصر فلز مقاومت کنند بنابراین با هم متحد می شوند و تصمیم به مبارزه می گیرند. روزی به دعوت یک پرنده شناس، لیندا و آبی تصمیم می گیرند به دیدار طوطی ماده ای بروند… از همه خانواده ها شخصی به ارتش می پیوندد اما پدر مولان پیر و مریض است و پسری هم ندارد٬ از این رو مولان تصمیم می گیرد به ارتش ملحق شود. برای آن که بفهمیم چرا کارل، پیرمرد نقش اصلی این انیمیشن خانهاش را آماده پرواز میکند تا یک ماجراجویی جدید را آغاز کند، باید داستان عاشقانه قدیمی او با همسایهاش الی را بدانیم که مریض شده و فوت کرده است. در واقع «دان هرتزفلت» نویسنده، تهیهکننده و کارگردان این فیلم کوتاه علمی-تخیلی، فقط ۱۷ دقیقه وقت لازم داشت تا این واقعیت ترسناک را که روزی کلون (همسان)های آیندهمان، با ما تماس خواهند گرفت بهتصویر بکشد و بگوید آنها برای بشریت چه با خود خواهند آورد. حالا تنها یک روز فرصت دارند که سنگ دیگری پیدا کنند و جادو را کامل کنند.

در آنجا آشکار میشود که همه توطئهها زیر سر «دوم» است که قصد دارد شهر را به تصرف خودش درآورد. او در دورانی زندگی می کند که کشورش٬ آمریکا با شوروی وارد جنگ سرد شده است و همه جا حرف از نفوذ دشمن است تا اینکه ناگهان سر و کله یک غول بزرگ آهنی پیدا می شود. خلاصه داستان: گروهی از بیگانگان فضایی برای فرار از دست گروهی دیگر به زمین می آیند تا سیاره زمین را محل زندگی خود کنند. خلاصه داستان: آبی نام یک طوطی کمیاب برزیلی است که دختری به اسم لیندا او را تربیت و بزرگ کرده. پرستار بچه بدبخت خانواده پار؛ شخصیت جانبی منفی فیلم با نام میراژ که به سیندروم در رسیدن به اهدافش کمک میکند. هیولاها از قدرت جیغ بچهها کمک میگیرند تا به دنیایشان قدرت بدهند، اما همانقدر از کودکان میترسند که آنها از هیولاها میترسند و اعتقاد دارند که بچهها سمی هستند. هرچند این بار هم مشکلاتی سرراه آنها قرار دارد که مهمترین آن ترغیب کلی کالووری، منزویترین ستاره راک جهان برای اجرا و همراهی با آنها در افتتاحیه این نمایش جدید است.از جمله ستارگانی که شاهد هنرنمایی آنها بهعنوان صداپیشه در این فیلم هستیم میتوان به متیو مککانهی، اسکارلت جوهانسون، ریس ویترسپون، تام اجرتون، هالزی و فارل ویلیامز اشاره کرد.

با پیشرفت علوم کامپیوتری، نمایش تصاویر برش خورده در یک ردیف بسیار آسانتر از گذشته شد. ماشینها نامزد دو جایزه اسکار از جمله جایزه بهترین فیلم انیمیشنی سال بود که البته این جایزه نصیب فیلم خوش قدم شد. حالا این دو دوست باید به همه ثابت کنند که غول آهنی دشمن آدم ها نیست. همه آدم های شهر و هم کلاسی های هوگارت از او می ترسند و تنها کسی که به او فرصت ابراز وجود می دهد هوگارت است. دنیای این فیلم از سری انیمیشن های پیکسار برای آن که بتواند هسته احساسی مورد نظر بیننده را به او منتقل کند، نیاز به کار بسیار زیادی داشت و این فرم نمیتوانست از تمام پتانسیل داستان استفاده کند. اینبار دنیای ارائه شده، یک فضای جادویی، رنگارنگ و زیبا نیست و بعضی از لحظات فیلم بسیار هولناک میشود که از دلایل لذت تماشای آن است. همانطور که از یکی از بهترین آثار موزیکال دیزنی در اواخر قرن بیستم انتظار میرود، پری دریایی کوچولو برنده دو جایزه اسکار موسیقی یعنی بهترین موسیقی متن و آهنگ اورجینال میشود. اما لوراکس که گربه ای جذاب و باهوش است، از ترس اینکه شاید با ورود یک دوست جدید جایگاه خود را از دست بدهد، کارهایی انجام می دهد تا مانع دوستی این دو نفر شود.

به عنوان نکته آخر هم باید صداپیشگی عالی جان سی رایلی در نقش رالف را یادآوری کرد که بسیار هنرمندانه انجام گرفته است. برای لیست کردن نکات ارزشمندی که من نفرتانگیز را شایسته حضور در لیست بهترین انیمیشن های جهان سینما میکند، میتوان به داستان خاص و جذاب، کمدی قابل قبول و حتی صداپیشگی عالی استیو کارل در نقش گرو اشاره کرد. کودک ما قرار است انیمشنی درباره سبزیجات ببیند و اصلا چه اسم و داستان فانتزیتر و خواستنیتر از این برای کودک. ارتباط شخصی بین افراد، داستان را پیش می برد . اما سؤال مهم اینجاست که چه داستانی میتواند اینهمه شخصیت متنوع را در خود جای دهد؟ او از کاغذهای سیاه یکدست برای انتقال داستانی زیبا استفاده کرد. روایتی فوقالعاده زیبا و تصاویر جذاب درکنار فضایی احساسی و عمیق با مفاهیم و پیامهای بسیار مهم، اثری را شکل میدهند که هم میتواند برای خردسالترین تماشاگرانش جذاب باشد و هم برای افراد بزرگسال بسیار قابللمس و تماشایی. آنها ابتدا انسان ها را به فضا می فرستند اما دختر بچه ای زرنگ و باهوش از کاروان انسان ها جا می ماند و با یکی از فضایی ها دوست می شود.

0 دیدگاه دربارهٔ «بهترین انیمیشن های تاریخ سینما;

دیدگاهتان را بنویسید