بهترین انیمیشن های تاریخ سینما

این انیمیشن زیبا از روی یکی از داستانهای افسانهای نویسنده بزرگ کودکان، هانس کریستین اندرسن (Hans Christian Andersen) به همین اسم ساخته شده است. با این تفاوت که آنها بهجای چشمهای واقعی، یک جفت دکمهی سیاه روی صورتشان داشتند. در حالی که داستان اسباببازیها، فیلمی با خون هفت سامورایی و اسپاگتی وسترن بود، تکنولوژی در آن زمان نمیتوانست دنیای پیچیده حشرات را به خوبی نمایش بدهد. در این اثر فوقالعاده تماشایی و لذتبخش، به جای به تصویر کشیدن انسانهایی ابتدایی که تواناییهای چندانی ندارند و مدام در حال جنگ و دعوا و شکار هستند، نیک پارک دنیایی را نشان میدهد که تمام نبردها در زمین سبز فوتبال خلاصه میشوند و نتیجه آن یکی از بهترین آثار ورزشی چند سال اخیر است. یکی از خصوصیاتی که کارهای این هنرمند بزرگ را خاص میکند، توانایی جای دادن ارجاعات و اشارات ریز و درشت بیشمار در کارهایش است و این انیمیشن او، علاوه بر موفقیت در این مأموریت، حتی یک قدم فراتر گذاشته و با تغییر تاریخ انسانها دنیایی باورنکردنی را به وجود آورده است. کتاب شازده کوچولو که در سال 1943 منتشر شده، موفق شده تبدیل به یکی از موفقترین آثاری ادبی شود، با این وجود تا سال 2015 هیچ فیلم بلندی از روی این داستان زیبا ساخته نشده است.

این پویانمایی بعد از انیمیشن «ماپتها – The Muppets» محصول سال ۲۰۱۱، دومین پویانمایی از سری ماپتها میباشد که در سال ۲۰۱۴ منتشر شده است. اما کارهای بلند او تنها سه فیلم هستند و آخرین ساختهاش بعد از پانزده سال در سال 2018 منتشر شده است. اما سعی او برای انسان شدنش به سمتی خوب پیش نمیرود و آریل درگیر ماجرایی پر پیچ و خم میشود. داستان انیمیشن انسان نخستین به هزاران سال پیش بازمیگردد. دو سال بعد در سال 1834میلادی، ویلیام جورج هورنر یک پروژکتور تصویربرداری ایجاد کرد و نقاشی ها را درون یک درام قرار داد که به شکل دایره ای شکل درآمد. جوایز دریافتی : در هشتاد و نهمین دوره جوایز اسکار ، این فیلم دو نامزد بهترین انیمیشن بلند و بهترین آهنگ اصلی (“چقدر دور می روم” دریافت کرد. پس از آنکه پدر و مادر ̎چیهیرو̎ با لقمههای چرب و نرم انواع و اقسام خوراکیهای دزدی از خودشان پذیرائی میکنند، به دو تا خوک بزرگ تبدیل میشوند. این خانه با همه سختیها و زندگیهای ناگواری که اعضای آن تجربه کردهاند، تبدیل به محلی دوستداشتنی میشود.

سنت پرسابقه و درخشان هنر نقاشی متحرک در ژاپن با شیوه خاص شخصیتپردازی و روایتگری میازاکی ترکیبی ویژه و تماشائی ساخت و پرفروشترین فیلم سینمای ژاپن تا آن زمان شد. در هنگام ساخت قسمت دوم انیمیشن داستان اسباببازی، شرکت پیکسار که تجربه چندانی در ساخت آثار بلند نداشت، دچار مشکلات فراوانی شد. این فیلم برندهی سه جایزهی اسکار بهترین تدوین فیلم، بهترین ویرایش جلوههای صوتی و بهترین جلوههای بصری شد و جایزهی اسکار دستاورد ویژه را برای کارگردانی انیمیشن خود دریافت کرد، که گواهی معتبری بر درخشش این گوهر است. انیمیشن زندگی من به عنوان یک کدو، برای دریافت جایزه بهترین انیمیشن سال نامزد اسکار شده بود، اما موفق به دریافت آن نشد. این زندگی دوگانه گربهی داستان، یک گربه در پاریس را وارد ماجرایی تماشایی و جذاب میکند که تماشای آن بر هر طرفدار انیمیشنی واجب است. در سفر شادی و غم در ذهن رایلی، دوست خیالی عجیب رایلی را میبینیم که بینگ بانگ نام دارد و داستان بسیار تلخی را ورای ظاهر احمقانهاش روایت میکند. با وجود داستان کلی تلخی که انیمیشن زندگی من به عنوان یک کدو دارد، میتوان این اثر را یکی از حالخوبکن ترین انیمیشنهای این لیست دانست. شخصیت اصلی داستان که ترجیح میدهد به اسم مستعارش یعنی کدو صدا زده شود، مادرش را از دست میدهد و مجبور به زندگی در یک یتیمخانه میشود.

او در طول روز همراه دختری است که توانایی صحبت کردنش را از دست داده است و شبها دستیار دزدی میشود و در به دست آوردن جواهرات به او کمک میکند. استر خیلی زود دل پادشاه را به دست میآورد و بعد از آن هامون را پیش او از اعتبار میاندازد. شاید این موضوع کمتر شناخته شده باشد، ولی این انیمیشن زیبا از روی کتابی به همین اسم ساخته شده است، اما طراحی واقعگرایانه و زیبای انیمیشن بامبی، آن را از منبع الهامش بسیار متفاوت میکند. شاید عجیب به نظر بیاید که قسمت اول را به عنوان یکی از بهترین انیمیشن های جهان حساب نکنیم، اما دنبالهی آن در این لیست حضور داشته باشد. البته عدم موفقیت این انیمیشن تاثیری در ارزشمندی آن ندارد؛ اثری پراحساس و زیبا با داستانی شیرین که شایسته نامیده شدن به عنوان یکی از بهترین انیمیشن های جهان را دارد. قسمت اول کونگفو پاندا به خاطر نو بودن ایده و داستانش با استقبال خیلی خوبی مواجه شد، اما بیشترین تمرکز را روی طنز و شوخیهای متعدد گذاشت، که گاهی در روایت لطمه ایجاد میکرد. در کنار شوخیهای عالی و شخصیتهای جذاب که در تمام قسمتهای کونگفو پاندا از نکات مثبت هستند، این قسمت از مجموعه با فیلمنامهای بهتر و مفهومی ارزشمندتر از بقیه، اثری بهتر را تقدیم طرفداران میکند.

دیدگاهتان را بنویسید