بهترین انیمیشن های تاریخ سینما

زمانی که این هنرمند به عنوان یک انیماتور در شرکت دیزنی فعالیت میکرد، شعری سرود و ایده اولیه این انیمیشن از همانجا آمده است. پادشاه شهر به اسم جک اسکلینگتون، از تکرار این اتفاق خسته شده است و به دنبال چیزی جدید میگردد. مادربزرگ داستان به دنبال پیدا کردن علاقه نوهاش است و با توجه به رفتارهای او، سعی دارد تا استعداد وی را با کشف کند. اگر به دنبال قصهای جذاب و پراحساس و حتی انسانی میگردید که بتواند به راحتی شما را سرگرم کند، این انیمیشن گزینهی پیشنهادی ما است. اگر فقط یک چیز در زندگی باشد که از آن مطمئن شوید، آن هم این است که تغییر اجتناب ناپذیر است. وال-ئی یک روبات بدبخت و کارگر است که همه چیز را در دنیایی نابودشده و کویری مرتب میکند که دیگر به آخر عمر خود رسیده است. البته مهمتر از همه اینها، موضوع بسیار خاص نقد و رابطه میان اثر و منتقد به زیباترین شکل ممکن در این داستان بررسی میشود. یکی از زیباترین و قویترین روابط دوستی ممکن در دنیای انیمیشنی را میتوان در این انیمیشن و بین مارلین و دوری دید و همینطور رابطهی زیبا نمو و پدرش یکی از بهترین نمونههای این روابط در سینما است.

انیمیشن در جستجوی نمو، نمونه شاهکار به تصویر کشیدن روابط احساسی و انسانی است که شرکت پیکسار به بهترین شکل آنها را در جسم موجوداتی غیرانسانی به تصویر میکشد. توضیح عملکرد این ماشین ها از طریق این نوع تکنیک انیمیشن بسیار آسان است. عروسکها درونشان اسکلت دارد که به ایستایی آن ها کمک کند و همچنین مفصل هایی که در محورهای خاصی می چرخند. در تولید انیمیشن، اتفاقات غیر قابل منتظره رخ می دهد و شما را شگفت زده می کند که همه این ها به جذابیت داستان اضافه می کند. اول از همه تکنیک و ساخت آن است که به قدری حرفهای انجام گرفته، که حتی برای جلوههای ویژهی اسکار هم نامزد دریافت جایزه شده بود و اولین فیلم انیمیشنی نامزد شده برای این جایزه است. در هتل اتفاقات عجیبی برای او میافتد و او چهره و صدای همه کسانی را که ملاقات میکند، شبیه به هم میبیند. فرقی نمیکند این مسئله بهدلیل خلق لحظات کمدی باشد یا نقش آفرینی شخصیتهای سادهدل، به هرحال تقریبا همیشه میتوان نمونههای متنوعی از محصولات این حوزه را در رده آثار کمدی قرار داد.دیگر نکته جالب در مورد آثار انیمیشنی این است که اکثر چنین فیلمهایی حاوی عناصر زیادی هستند که میتوان با درنظر گرفتن آنها فیلم را در ژانرهای دیگری همچون درام، ماجراجویی، خانوادگی و غیره هم قرار داد، اما وجه کمدی آنها به اندازهای پررنگ است که بر حالوهوای کلی فیلم سایه میاندازد.

این نخستین فیلم تولیدشده توسط شینچوشا است که کارهای تولیدی انیمهٔ آن در استودیو جیبلی انجام شدهاست. پیکسار اخیرا تلاش کرده است که پرسپکتیوی خارج از تجارب جان لستر، انیماتور معروف، و کارهای قدیمی این شرکت ارائه کند. زمانی بود که حتی یک شعر از تیم برتون هم میتوانست تبدیل به اثری تماشایی از این کارگردان موفق سینما شود و انیمیشن کابوس قبل از کریسمس سندی بر این ادعا است. بسیاری کابوس قبل از کریسمس را برای مخاطبان خردسال نامناسب و بیش از حد ترسناک میداند. این روزها دیگر تماشای انیمیشن ها تنها مختص کودکان نیست و بسیاری از بزرگسالان نیز از تماشای آن لذت می برند. این فیلم از محصولات استودیو جیبلی و از آثار فیلمساز بزرگ انیمه هایائو میازاکی است و جایزههای بسیاری را از جشنوارههای گوناگون ربوده است. اما اگر تمام نگرش احساسی نسبت به این موجود دوستداشتنی را کنار بگذاریم، متوجه میشویم که لحظات حضور او در هر قسمت از این مجموعه چقدر کم است! داستان این انیمیشن دربارهی شهری است که تمام جزییاتش مربوط به جشن هالووین میشود و اعضای آن در انتظار این روز مهم هستند و خود را برای آن آماده میکنند. ناگهان یک ماهی درنده به آنها حمله میکند و کورال و تمام فرزندانشان را از بین میبرد.

با وجود اندازه و شکل این ربات، بین آنها دوستی برقرار میشود. درست است که انیمیشن درباره حیوانات و یا حتی موجودات منقرضشده مثل دایناسورها کم نیست، اما اشاره به دورانی همچون دوران یخبندان بزرگ، کمتر دیده میشود و معمولاً چنین کیفیتی هم ندارند. موسیقی وهمانگیز انیمیشن علاوه بر ماندگاری فراوانی که دارد، تأثیر بسیار زیادی بر فضای تاریک و شاهکار انیمیشن داشته است. علاوه بر آن، شخصیتپردازی بینظیر این مجموعه این امکان را به سازندگانش داده است تا روحی تازه در چنین داستانهایی بدمند و طنزی جذاب را به طرفداران عرضه کنند. انیمیشن انومالیسا داستان مردی را نشان میدهد که برای تبلیغ و صحبت دربارهی کتاب تازه چاپشده به کنفرانسی سفر کرده است. مخصوصا که اینبار ذهنیات فوقالعادهی این نویسنده توانا با استفاده از انیمیشن و تکنیک خمیری ساخته شدهاند و همین موضوع لذت تماشای آن را دوچندان میکند. جلوه بصری ایجاد شده توسط یک zoetrope امروزه برای ایجاد GIF های متحرک هم استفاده می شود. البته که نوع ژانر وحشت آن تقریباً کودکانه است اما باز هم از ویژگی های بسیار خوب و پیشرفته برخوردار بوده و زندگی به شکل طبیعی در داستان این انیمیشن پیش می رود.

دیدگاهتان را بنویسید