بهترین انیمیشن های تاریخ سینما

داستان اسباببازی ۳ یک پویانمایی سه بعدی آمریکایی در سال ۲۰۱۰ است که توسط استودیو انیمیشن پیکسار ساخته و به وسیله والت دیزنی منتشر شد. شاید استودیو دیزنی در استفاده خلاقانه از شماری از بهترین داستانهای عامیانه جهان در قالب تمثیلهای اخلاقی به سبک آمریکایی چندان موفق نشده باشد، اما در مواردی نتیجه کار آنها شاهکارهایی است که به واقع توجه مخاطبان را به خود جلب کردهاند و رابین هود یکی از آنها است.نتیجه تلاش کارگردان ولفگانگ رایترمن در خلق تصویری متفاوت از افسانه فولکلور بریتانیایی به قدری شیرین و دوست داشتنی است که سادگی آن چندان به چشم نمیآید. تکنیک خمیری و استاپ موشن انیمیشن بینظیر انجام گرفته است و نتیجه همه این خصوصیات عالی، یکی از بهترین انیمیشن های تاریخ سینما را به وجود میآورد. این اثر بدونشک یکی از بهترین انیمیشن های جهان سینما است و بعد از گذشت حدود سیسال از اکرانش، همچنان میتواند همه بینندگانش از تمام سنین را سرگرم کند.

بلکه به آنها نشان میدهد که هر کسی میتواند برای هدفش بجنگد. این انیمیشن که از روی یک افسانه قدیمی ژاپنی ساخته شده است، نه تنها تسلیم تصورات منفی درباره زنان نمیشود، بلکه به زیباترین شکل ممکن نقدی قدرتمند و گویا بر وضع زنان در سالهای دور و در دنیای امروز انجام میدهد. علاوه بر داستان فوقالعاده زیبا و پیامی بهشدت مهم که به زیبایی در این انیمه جای گرفتهاند، یکی از مهمترین خصوصیات انیمه افسانه شاهدخت کاگویا که باعث میشود به راحتی آن را به عنوان یکی از بهترین انیمیشن های تاریخ سینما حساب کنیم، طراحی و نقاشیهای اثر است. درحالیکه زمان دیو رو به پایان است، دختری زیبا به قلعهاش میآید و دیو که ابتدا او را زندانی کرده، به مرور نسبت به او حسی عاشقانه پیدا میکند و سعی میکند دل او را بهدست آورده، تا شاید بتواند شانسی برای بازگشت به شکل واقعی خود داشته باشد. ترکیب موسیقی های به کار رفته، فضای بسیار خوبی را ایجاد کرده اند.

چنین داستان منحصربهفردی تنها از کسی چون تیم برتون برمیآید و این کارگردان علاوه بر داستان جذاب، فضای بینظیری برای اثرش به وجود میآورد. اما این تنها شروع ماجرا است و دردسرهای این تازهعروس و داماد تازه شروع خواهند شد. این انیمیشن نگاهی تازه و جذاب به افسانهی بابانوئل دارد و داستانی را روایت میکند که تا به حال بررسی نشده است. در دورانی که دنیای آثار انیمیشنی در حال تغییر فراوان بود و شرکتهای مختلف با تکنیکهای جدید، دیزنی را به چالش کشیده بودند و حتی شرکتی از ژاپن داشت به شهرتی چشمگیر میرسید، شرکت دیزنی باید خود را تغییر میداد و یکی از مهمترین کارهایی که از آنها برمیآمد، کنار گذاشتن قصههای پریان تکراری بود. مرجان در این دوران خاص بزرگ شده است و تمام اتفاقاتی که در کشور و حتی دنیا میافتاد، روی زندگی و آیندهاش تأثیر فراوانی گذاشته است. ̎ستی̎ (استوارت)، فرعون مصر، او را همچون فرزندش بزرگ کرده است. جان لستر کارگردانی و نویسندگی این فیلم را برعهده دارد اوون ویلسون، پل نیومن، بانی هانت، لری د کیبل گای، مایکل کیتون، جان راتزنبرگر، تونی شالهوب، چیچ مارین، جرج کارلین، جنیفر لوئیس و کاترین هلموند صداپیشگی شخصیتهای انیمیشن را انجام میدهند.

معمولا وقتی نامهای برتون، دپ و بونهم کارتر در کنار یکدیگر قرار میگیرند، میتوان اثری تماشایی را انتظار داشت و این موضوع دربارهی انیمیشن عروس مرده هم واقعیت دارد. همچنین نامزدهای بهترین فیلم بلند متحرک در اسکار ، جوایز گلدن گلوب و جوایز بفتا را دریافت کرد. همچون دیگر آثار شاهکار میازاکی، انیمه شهر اشباح هم دنیایی منحصربهفرد را به تصویر میکشد که همانندش را در هیچجایی دیگر نمیتوان پیدا کرد. او از فرط عصبانیت لاکپشت را برعکس روی ساحل جزیره رها میکند. «مرده خای»؛ از رهبران یهودیان از دشمنان ویژه هامان بود. انیمیشنهای دوبعدی برای چندین دهه تنها تکنیک استفادهشده در آثار انیمیشنی بود و انیمههای ژاپنی همچنان از همین سبک استفاده میکنند. رایلی را ۵ حالتهای اصلی کنترلش میکنند این احساسات عبارت اند از: شادی- غم- ترس- خشم و نفرت. سفر دوری برای پیدا کردن والدینش، به شدت شما را تحت تاثیر قرار میدهد و باید بگوییم که دوری در دوران بچه ماهی بودنش، به شدت بانمک است! شما قطعا از تکتک لحظات این انیمیشن لذت خواهید برد و بعد از پایان انیمیشن کلاوس، حسی خوب و رضایتبخش از تماشای آن خواهید داشت. طنز، ترس، شوکهکنندگی و هیجان فیلم همگی در جای درست خود قرار گرفتهاند و تمام بینندگان با تماشای آن همراه با چیهیرو سفری خاص را تجربه خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید