بهترین انیمیشن های تاریخ سینما

این جمله شعاری و انگیزشی، هسته اصلی انیمیشن راتاتویی را تشکیل میدهد. اسنر در سال ۲۰۰۳ در کمدی اِلف (۲۰۰۳) ویل فرل نقش بابانوئل را ایفا کرد و در سال ۲۰۰۹ با صداپیشگی شخصیت کارل فردریکسن خود را به نسل جدیدی از مخاطبان معرفی نمود. سالهای سال است که سریال انیمیشنی پارک جنوبی با طنز نیشدارش و انتقادهای کوبندهای که به تمام عقاید اجتماعی و سیاسی جوامع مختلف داشته، موفق شده است به یکی از جنجالبرانگیزترین آثار تبدیل شود. داستان این سینمایی حول محور ساخته شدن فیلمی از روی سریال محبوب شخصیتهای ساوت پارک میچرخد. همانطور که از اسم فیلمی که از روی این سریال ساختهاند مشخص است، این دو نابغهی دیوانه دیگر مرزی برای خود در این اثر نگه نداشتهاند و تمام موضوعات ممکن را در فیلم خود جای دادهاند. حتی ممکن است تا حدودی یادآور نقاشیهای اکسپرسیونیستی باشد که برای یک اثر انیمیشنی کمی عجیب به نظر میآید. ماجرای اصلی دربارهی پسری در یک صومعه است و در کنار آشنایی او با دختری مو سفید، قصهی کتاب افسانهای کلز را برملا میکند که یکی از کتب مذهبی مهم فرهنگ ایرلند است. او در این دنیا واقعیتهای بسیاری را دربارهی گذشتهی خانواده خود میفهمد و پا به ماموریتی میگذارد که میتواند دیدگاه اعضای خانوادهاش را نسبت به موسیقی را تغییر دهد.

این شرکت که در تولید فیلمهایی با سوژههای گوناگون جذاب و بهکارگیری داستانها و شوخیهای بامزه تبحر داشت، توانست انیمیشنهایی تولید کند که سبک خاص پیکسار را به همه نشان بدهد و درعینحال ویژگیهای انیمیشنهای دنیای مدرن را نیز دارا باشد. داستان انیمیشن والاس و گرمیت: نفرین خرگوشنما دربارهی جشنی مهم است که در آن همه مردم شهر بهترین و بزرگترین گیاهانی که رشد دادهاند را به نمایش میگذارند. با وجود کمدی بودن انیمیشن، طنز این اثر هم تیزی و هوشمندی خاصی دارد که در دیگر آثار طنز این لیست کمتر دیده میشود. با وجود معمولی بودن داستان، خطی بودن روایت و حتی تکنیک عادی دوبعدی که برای ساخت انیمیشن سهقلوهای بلویل استفاده شده است، این انیمیشن را نمیتوان کاملا معمولی دانست. رمی بعد از فاجعهای که برای محل زندگیاش پیش میآید، از خانواده جدا میشود و سر از یکی از معروفترین رستورانهای پاریس درمیآورد. موشی به اسم رمی که حس میکند به خانواده و اجتماعی که در آن زندگی میکند تعلق ندارد، دارای استعدادی خاص است که میتواند با حس بویایی، کیفیت مواد غذایی و حتی غذاهای پختهشده را تشخیص دهد.

داستان این انیمیشن تماشایی در قرن 9 میلادی در ایرلند میگذرد، زمانی که وایکینگها مشغول فتح بخشهای بزرگی از اروپا بودند. این انیمه از نظر داستانی، شخصیتپردازی، جلوههای بصری و ستینگ جذاب سایبرپانکی، اثری تماشایی است که دیدن آن را به هیچوجه نباید از دست داد. کارلو کولودی (Carlo Collodi) هنگامی که در سال 1883 کتابش را چاپ کرد، به فکرش هم خطور نمیکرد که روزی چیزی به اسم سینما و انیمیشن به وجود بیاید و اثر او تبدیل به یکی از منابع موردعلاقه اقتباس در این مدیوم داستانی شود. داستان این فیلم دربارهٔ یک وایکینگ جوان بنام «هیکاپ» است که در سرزمینش (برک) مدام مورد حمله اژدهایان قرار میگیرد و مردم این سرزمین (وایکینگها) شجاعانه به جنگ با اژدهایان میپردازند؛ ولی هیکاپ توانایی جنگیدن با آنان را ندارد و حتی اگر هم داشته باشد، (به خاطر جثه کوچکش) اجازه ندارد اینکار را بکند. هیکاپ که پدرش رئیس وایکینگها است، یک شب که اژدهایان حمله کردهبودند، مخفیانه به کمین اژدهایی مینشیند و بهطور اتفاقی یک خشم شب را بهدام میاندازد و این اژدها به جایی دوردست میافتد. در این بین، اژدهایی وجود دارد بنام «خشم شب» که از همه اژدهایان دیگر خطرناکتر و وحشتناکتر است که هیچ وایکینگی تا بحال موفق به کشتن او نشدهاست.

این انیمیشن شاید جدیترین اثر شرکت انیمیشنسازی پیکسار باشد، اما راتاتویی همچنان اثری است که هر بینندهای با هر سنی میتواند از تماشای آن لذت ببرد. راتاتویی برای دریافت 5 جایزه اسکار از جمله بهترین فیلمنامه اورجینال نامزد شد، اما تنها توانست موفق به کسب جایزه بهترین انیمیشن سال شود. طراحی شخصیتها و دنیای انیمیشن کمی به هم ریخته و عجیبوغریب هستند. او در آنجا با پسری دست و پا چلفتی آشنا میشود و برحسب اتفاق میفهمد که میتواند از طریق موهایش او را هدایت کرده و به این روش آشپزی کند تا هم خودش به آرزویش رسیده و هم پسر را به موفقیت برساند. اما مسابقه آنطور که انتظار میرفت پیش نمیرود و هم نوه و هم مادربزرگ سر از آمریکا پیدا میکنند و با سهقلوهای افسانهای بلویل که اکنون دیگر سنی ازشان گذشته ملاقات میکنند. اما محتویات این اثر هرچقدر هم عمیق و جذاب باشند، هیچ کدام از آنها به اهمیت زیبایی بصری راز کلز نمیرسند و صحبت دربارهی آنها، کم لطفی کردن در حق نقاشیهای اثر است.

دیدگاهتان را بنویسید