بهترین انیمیشن های تاریخ سینما

انیمیشن سعی میکند تا با نشان دادن آن دوران، واقعیاتی را به جهانیان نشان دهد، هرچند که همین مساله با مخالفتها و واکنشهای منفی بسیاری مواجه شد. پویانمایی به مجموعه فنونی اشاره شده در زیر گفته می شود که پیش از ظهور پویانمایی رایانه ای برای تولید تمامی فیلم های پویانمایی استفاده می شده است و بجز فن حکاکی که در آن مستقیماً توسط یک سوزن روی حلقهٔ فیلم حکاکی صورت می گیرد الباقی تنها از طریق عکاسی صحنه به صحنه حاصل می شدند. حجم تبلیغات منفی علیه جمهوری اسلامی در این خبر دروغین به حدی بود که مقامات رسمی مجبور به تکذیب آن شده و مسئولین شهر همدان با حضور در محل قبر استر و فیلمبرداری از آن در شبکههای خبری اعلام کردند که این خبر صحت ندارد. علاوه بر آن، این انیمیشن موفق به دریافت نامزدی در بسیاری از جشنوارهها شد، اما در اکثر آنها شکست خورد. در آن دوران که فیلمهای انیمیشنی جایگاه خاصی در مراسم اسکار نداشتند، بامبی موفق به کسب سه نامزدی شد که عبارتاند از بهترین صداگذاری، بهترین آهنگ و بهترین موسیقی متن.

شاید عجیب به نظر بیاید که قسمت اول را به عنوان یکی از بهترین انیمیشن های جهان حساب نکنیم، اما دنبالهی آن در این لیست حضور داشته باشد. شاید تماشای دوباره این انیمیشن به اندازه دیدن آن در کودکی جادویی نباشد، اما هنوز هم از بهترینهای شرکت دیزنی است. به عقیده بسیاری، انیمیشن پری دریایی کوچولو اولین ساخته این دوران طلایی شرکت انیمیشنسازی بود و حتی کلمنتس و ماسکر را شایستهی تحسین برای به وجود آوردن فضایی میدانند که دیزنی را دوباره به اوج بازگرداند. شخصیت اصلی داستان که ترجیح میدهد به اسم مستعارش یعنی کدو صدا زده شود، مادرش را از دست میدهد و مجبور به زندگی در یک یتیمخانه میشود. این ساخته سال 1942 شرکت دیزنی که تنها پنجمین اثر بلند آنهاست، داستان بچه گوزنی را نشان میدهد که در جنگلی با دوستانش که یک خرگوش و راسو هستند، زندگی میکند. کشور سوییس حتی این اثر را به عنوان نماینده خود برای شرکت در بخش بهترین فیلمهای خارجی معرفی کرده بود. شاید یکی از دلایلی که این فیلم را نشود به اندازه قسمت اول شاهکار دانست، همین شباهت فراوان باشد. در کنار شوخیهای عالی و شخصیتهای جذاب که در تمام قسمتهای کونگفو پاندا از نکات مثبت هستند، این قسمت از مجموعه با فیلمنامهای بهتر و مفهومی ارزشمندتر از بقیه، اثری بهتر را تقدیم طرفداران میکند.

قسمت اول کونگفو پاندا به خاطر نو بودن ایده و داستانش با استقبال خیلی خوبی مواجه شد، اما بیشترین تمرکز را روی طنز و شوخیهای متعدد گذاشت، که گاهی در روایت لطمه ایجاد میکرد. شاید تنها ضعفی که بتوان به این انیمیشن گرفت، این است که به خوبی قسمت اول نیست. شخصیتهای پریان جدید به داستان اضافه شدهاند و طنز به همان خوبی قسمت اول است. این ملکه حسود و شیطانی، تنها دغدغهاش در دنیا این است که همواره زیباترین زن دنیا باشد و به همین منظور هرروز از آینهای جادویی سؤال میکند که زیباترین شخص دنیا چه کسی است. حقیقتا وال-ئی نامه بسیار عجیب و سوگناک عاشقانهای برای تمام چیزهایی است که استانتون فکر میکند بشر آنها را در صورت ترک زمین از دست خواهد داد. اتفاقات عجیب و غیرمنتظره فقط به همینجا خلاصه نمیشوند و شخصیت اصلی داستان در دنیایی رویاگونه و پیچدرپیچ گیر میکند و همهچیز برای او به هم میریزد. در این انیمیشن رنگو به داستانهای بسیاری، از «مرد بینام» ساخت کلینت ایستوود گرفته تا فیلم عجیب «ترس و نفرت در لاس وگاس» که خود جانی دپ در آن نقشآفرینی میکند، اشاره میکند. اگر به داستانهای عاشقانه علاقه دارید، تماشای این اثر دوستداشتنی را از دست ندهید.

با وجود داستان کلی تلخی که انیمیشن زندگی من به عنوان یک کدو دارد، میتوان این اثر را یکی از حالخوبکن ترین انیمیشنهای این لیست دانست. اما به جز آن، همهچیز داستان اسباببازی 2 عالی و تماشایی است. با اینکه بعضی از خصوصیات فیلم امروزه ممکن است به راحتی قابلپذیرش نباشند، اما نمیتوان موفقیت این انیمیشن در طول این چند دهه را نادیده گرفت. فیلم چندان خوب پیش نمیرفت و احتمال شکستش فراوان بود، به همین دلیل جان لستر تصمیم گرفت برای کار بر قسمت دوم همانند داستان اسباببازی 1 به پروژه اضافه شود و به بهترین شکل این انیمیشن را نجات داد. آثار با موضوع جشن کریسمس و داستانهای افسانهای مربوط به بابانوئل بسیار زیاد هستند و هرساله فیلمهای جدیدی در اینباره منتشر میشوند که معمولاً به هدف تزریق حال خوب به بینندگان ساخته شدهاند. تمام رسانههای صهیونیستی و سایتهای مربوط به این رژیم، مدعی شدند که ایران قبر استر را به آتش کشیده است. انیمیشن پرسپولیس در جشنواره کن به اکران درآمد و حتی موفق به دریافت جایزه هیئت داوری شد. همانطور که از یکی از بهترین آثار موزیکال دیزنی در اواخر قرن بیستم انتظار میرود، پری دریایی کوچولو برنده دو جایزه اسکار موسیقی یعنی بهترین موسیقی متن و آهنگ اورجینال میشود.

دیدگاهتان را بنویسید