بهترین انیمیشن های جهان برای کودکان و بزرگسالان – چطور

مگر میشود صحبت از بهترین انیمیشن های تاریخ سینما بشود و اشارهای به اولین انیمیشن بلند ساختهشده نشود؟ با اینکه این انیمیشن شرکت پیکسار از انیمیشن شرک شکست خورد، اما با وجود گذشت نزدیک به دو دهه از اکرانش، این فیلم همچنان یکی از بهترین انیمیشن های تاریخ سینما محسوب میشود. امپراتور کوزکو با قدرت جادویی جانشینش تبدیل به یک شتر لاما میشود و اکنون باید تخت پادشاهی خود را در قالب یک حیوان به خود بازگرداند که در این بین ماجراهای جالبی رقم میخورد … شاید استودیو دیزنی در استفاده خلاقانه از شماری از بهترین داستانهای عامیانه جهان در قالب تمثیلهای اخلاقی به سبک آمریکایی چندان موفق نشده باشد، اما در مواردی نتیجه کار آنها شاهکارهایی است که به واقع توجه مخاطبان را به خود جلب کردهاند و رابین هود یکی از آنها است.نتیجه تلاش کارگردان ولفگانگ رایترمن در خلق تصویری متفاوت از افسانه فولکلور بریتانیایی به قدری شیرین و دوست داشتنی است که سادگی آن چندان به چشم نمیآید. سفیدبرفی نجات پیدا میکند و در دل جنگل وارد خانهای میشود که هفت کوتوله بانمک در آن زندگی میکنند. انیمیشن سفید برفی و هفت کوتوله، انیمیشنی بود که به خاطر شروع پروژهی ساختش، همه والت دیزنی را احمق و دیوانه خواندند.

بسیاری این انیمیشن را بهدلیل سبک ساخت و صداگذاری آن تحسین کرده اما در مقابل از طنز آن انتقاد کردند.داستان این انیمیشن در مورد نوزادی کت و شلوار پوش است که قرار است ضمن تعامل با برادر هفت سالهاش، راهی برای سد کردن توطئهای شرمآور را بگیرد. انیمیشن فرار مرغی با اینکه سال 2000 اکران شده، اما همچنان پرفروشترین انیمیشن خمیری دنیا باقی مانده است و این نشان از استقبال بینظیر از این اثر فوقالعاده دارد. امروزه شاید تکنیک ساخت این انیمیشن چندان خارقالعاده به نظر نیاید، یا داستان آن کمی نامناسب تصور شود و حتی به خاطر تکرار فراوان المانهای قصههای پریان، ارزشش را از دست داده باشد؛ اما هیچکدام از این نکات نمیتواند مانع از ستایش این اثر هنری شود. مثل همه ساختههای کوتاه و بلند نیک پارک، این انیمیشن هم در شکل دادن طنزی بینظیر، کاملا موفقیتآمیز ظاهر شده است و هر مخاطبی را میتواند سرگرم کند. علاوه بر موفقیت تکنیکی تاریخی، انیمیشن شرکت هیولاها داستانی بسیار تماشایی و احساسی دارد که هر بینندهای را مجذوب خود میکند. تا پیش از انیمیشن شرکت هیولاها، شرکت پیکسار موفق شده بود با ساخت سه انیمیشن بلند تمام کامپیوتری، آینده انیمیشنسازی را متحول کند. اولین انیمیشن بلند ساختهشدهی شرکت انیمیشنسازی آردمن به راستی تاریخ سینما را تحت تأثیر خود قرار داده است.

کتابهای او با طراحیهای خاص و داستانهایی که درسهای اخلاقی متنوعی را به کودکان آموزش میدهد، سالهاست مورد توجه قرار گرفتهاند و اولین اثر تمام انیمیشنی که از روی این کتابها ساخته و اکران شده، انیمیشن هورتن صدایی میشنود است. انیمه سبکی از هنر انیمیشن سازی با استفاده از طراحی توسط دست و پویا نمایی بوده که از ژاپن آغاز شده و تمام کارهای ساخته شده توسط این کشور که در این گروه قرار میگیرند، از این لقب بهرهمند میشوند و این شاید همان برندسازی اختصاصی ژاپنی ها برای تمایز با محصولات سایر کشورها جهت ارایه آثارشان و عرضه به بازار باشد. منکر دیگر نکات ارزشمند انیمیشن من نفرتانگیز نمیشویم، اما فکر میکنیم که مینیونها دلیل کافی برای تمام قسمتهای این مجموعه هستند. این مجموعه همواره از آثار محبوب انیمیشنی اکرانشده بوده است، اما قسمت اول که شروع کننده ماجراهای گرو بود را میتوان بهترین آنها دانست. اگر فیلمهایی که او نوشته است، مانند «جان مالکوویچ بودن» (Being John Malkovich) و «درخشش ابدی یک ذهن پاک» (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) را دیده و از آنها لذت بردهاید، در تماشای این انیمیشن هم لحظهای درنگ نکنید.

داستان شناختهشدهی دیو و دلبر برای اولینبار در سال 1740 در قالب داستانی به قلم «گابریل-سوزان دو ویلنوو» (Gabrielle-Suzanne de Villeneuve) نوشته شد. در کنار هنرمندی رابین ویلیامز در این انیمیشن که ساعتها میتوان دربارهاش صحبت کرد، علاءالدین یکی از موفقترین آثار موزیکال دیزنی هم محسوب میشود و افتخاراتی هم برای شرکت به دست آورده است، از جمله دریافت جایزه بهترین آهنگ سال در جوایز گرمی. اما اگر واقعا بخواهیم روراست باشیم، مهمترین دلیل طرفداری از این مجموعه انیمیشنی، حضور موجودات زرد رنگ فوقالعاده بامزه به اسم مینیونها در آن است. داستانی پرزرق و برق و موزیکالی شنیدنی صفاتی هستند که میتوان هرکول را با آن توصیف کرد. در چنین شرایطی، موتوکو کوساناگی از اعضای بخش 9 پلیس، که خود یک سایبورگ است، وظیفه دارد باهوشترین و خطرناکترین تروریستها و جنایتکاران سایبری را ردیابی کند. یکی از افرادی که با صداپیشگی خود توانست ارزش یک اثر را چندین برابر کند، بدون شک کمدین بزرگ، رابین ویلیامز است. در میان انیمیشنهای بزرگی که ساخته شدهاند، صداپیشگی همواره یکی از خصوصیات مهم بوده است و تعدادی از این صداپیشگیها برای همیشه در تاریخ سینما ماندگار شدهاند.

دیدگاهتان را بنویسید