بهترین انیمیشن های جهان برای کودکان و بزرگسالان – چطور

همین مساله به تنهایی، توانایی بینظیر میازاکی را نشان میدهد و باید پذیرفت که هیچکس دیگری جز او نمیتواند لقب بهترین در دنیای انیمیشن را داشته باشد. این فیلم، حیوانات باغوحش را نشان میدهد که دربارهی زندگی پشت میلههای باغوحش صادقانه با یکدیگر صحبت میکنند. این شرکت که در تولید فیلمهایی با سوژههای گوناگون جذاب و بهکارگیری داستانها و شوخیهای بامزه تبحر داشت، توانست انیمیشنهایی تولید کند که سبک خاص پیکسار را به همه نشان بدهد و درعینحال ویژگیهای انیمیشنهای دنیای مدرن را نیز دارا باشد. انیمیشنهایی مانند شگفت انگیزان، داستان اسباب بازی، پری دریایی کوچولو، سفید برفی و بامبی توانستند توجه بسیاری از تماشاچیان را از گذشته تا کنون به خود جلب کرده و لحظات شاد و مفرحی برای آنها فراهم کنند. در زمان «خشایارشاه» یهودیان که جزء اقلیتهای مذهبی بودند، تلاش زیادی میکردند که خود را وارد دربار پادشاهی کنند. اما ممکن است تماشاچیان فراموش کنند که داستان بامبی، حکایتی زیبا و شعرگونه از زندگی است که مرگ را هم در خود دارد. اما ماجرا همینجا تمام نمیشود و با ملاقات رباتی شیطانی، شرایط برای بازگشت انسانها کمی پیچیده میشود. با همه استقبال جهانی که از اثر شده و امتیازهای بالایی که آورده، میتوان فهمید که پیام و روایت آن به خوبی به تمام مخاطبانش منتقل شده است، اما تماشای پرسپولیس برای بیننده ایرانی میتواند تجربهای کاملا متفاوت باشد.

حرکتهای ماهرانه رمی روی لینگوئینی یک حقه زیرکانه است، اما این برد کارگردان است که توانسته با قدرت عروسکگردانی شگفتانگیز و همچنین و نمایش مهارتهای برجسته، در کنترل درجات افکتهای احساسی کمدی از نوسانهای میان نماهای نزدیک و صحنههای ماهرانه قهرمان حیوان خود موفق شود. وقتی وضعیت دوباره به حالت عادی برمی گردد، آنها به دنبال مادرشان که زودتر به پناهگاه رفته بود میگردند اما او را درحالی که به شدت زخمی شده در یک بیمارستان پیدا میکنند. بعد او را به محاکمه میکشانند و ناچار میشود دوباره از سوراخ کلید به دنیای عادی برگردد. رئیس قبیله وایکینگها برای جلوگیری از حملات اژدهایان با کشتی به جستجوی لانه اژدهایان میرود و در غیاب او هیکاپ به اصرار پدرش، در تمرینهای اژدها کشی شرکت میکند… موجودات و شخصیتهای متنوع این اثر بسیار زیبا هستند و با استفاده از تنوعی که در نوشتن آنها استفاده شده است، انیمه میتواند پیامهای مختلفی را به صورت تمثیل به بینندگانش منتقل کند. ماجراهای این انیمیشن که براساس رمان ماجراهای پینوکیو نوشتهی کارلو کلودی، نویسندهی ایتالیایی، ساخته شده است، زمانی همهی ما را حسابی سرگرم کرده بود. زمانی که کشور دچار تغییرات فراوانی شده بود و تعدادی از مهمترین اتفاقات تاریخ معاصر را تجربه میکرد.

این ربات جدید به اسم ایو، بعد از اتمام ماموریتش به سمت سفینه فضایی که آخرین بازماندگان انسانها را حمل میکند، حرکت میکند و وال-یی در این سفر همراه او میشود و در تعدادی از زیباترین سکانسهای تاریخ سینما، منظومه شمسی و کهکشانها را طی میکند. چیهیرو هم که چارهای ندارد، شروع به گشتن در میان ساختمانها میکند و کمکم با تعدادی از عجیبترین موجودات جادویی ممکن روبهرو میشود. وودی و باز لایتیر (با صداپیشگی تام هنکس و تیم آلن) در این فیلم تبدیل به ستارههای عجیب و غریب دنیای کمدی شدند. بازی در این نقش هفت جایزه امی برای اسنر به ارمغان آورد که رکورد بیشتری جایزه امی برای یک بازیگر مرد است. همچنین وظیفه سنگین بزرگ کردن فرزندش نیز به عهده وی است و باید بتواند به بچهاش آموزش دهد. فیلم دربارهی ادی والیانت، یک کارآگاه خصوصی (با بازی باب هاسکینز) است که باید راجر رابیت را تبرئه کند. پیش از آن که بخواهید فکر کنید چند اثر از میازاکی به لیست بهترین انیمیشن های تاریخ سینما راه یافتهاند، باید به شما بگویم که انیمه شهر اشباح، سومین اثر از این کارگردان نابغه انیمه است که در میان این آثار قرار گرفته و این بیشترین اثر از یک کارگردان است.

اما با وجود همه این شکستها، فیلم یکی از بهترین انیمیشن های تاریخ سینما است و هیچچیزی نمیتواند این موضوع را تغییر دهد. جوایز دریافتی : این فیلم در هفتاد و ششمین دوره جوایز گلدن گلوب ، هفتاد و دومین جوایز فیلم اسکار بریتانیا و دو نامزدی در 91 مین دوره جوایز اسکار ، برای بهترین فیلم بلند انیمیشن و بهترین موسیقی متن اصلی دریافت کرد. هفتاد سال بعد در شهر کاتماندو، یک خبرنگار جوان ژاپنی به نام فوکاماچی دوربین را در دستان هابو جوجی تشخیص داد، کوهنوردی مرموز و رانده شده که سالها گمان میرفت گم شده است. آنها -و البته دستهایی که صبورانه بدن از جنس پلاستیسین این شخصیتهای انیمیشن را ساخته است- تمام توان خود را بهکار میگیرند و به جنگ پنگوئن جامعهستیزی که به شلواری رُباتی مجهز است، میروند. با این اوصاف، امسال در حال تبدیل شدن به یک سال برجسته برای فیلمهای انیمیشن است، بنابراین ما در ویجیاتو تصمیم گرفتیم در این لیست ۱۱ انیمیشن مورد انتظار سال ۲۰۲۲ را معرفی کنیم؛ در ادامه با ما همراه باشید. آیا هیچ شخصیت فرعیای را میشناسید که به اندازه ادنا مد نمادین باشد؟ هنگامی که لیست بهترین کمیکبوکهای دنیا را بگردید، یکی از معدود آثار غیرابرقهرمانی که میتوانید پیدا کنید، کتاب پرسپولیس از ساتراپی است و این هنرمند ایرانی براساس این کتاب موفقش، انیمیشنی شاهکار به همین اسم ساخته.

دیدگاهتان را بنویسید