بهترین انیمیشن های جهان برای کودکان و بزرگسالان – چطور

در کنار صداپیشگیهای عالی این انیمیشن دیدنی، استفاده از المانهای مختلف از ژانرهای مختلف سینمایی میتواند یکی از نکتههای مثبت رنگو باشد. از اینجا به بعد مجموعهای از حادثههای عجیب و نامعقول برای او رخ میدهند: “آلیس” برای اینکه بتواند از سوراخ کلید در عبور کند، با خودش شربتی اسرارآمیز، بزرگ و سپس کوچک میشود. وقایع این فیلم پنج سال پس از فیلم اول رخ میدهد. اما اهمیت اصلی آن در زمان اکران عمومیاش مشخص شد که رکورد فروش روزهای اولیه اکران برای یک فیلم انیمیشنی را شکست و همچنان هم از این نظر درمیان ده فیلم اول در آمریکا محسوب میشود. انیمیشن پرسپولیس در جشنواره کن به اکران درآمد و حتی موفق به دریافت جایزه هیئت داوری شد. فیلم در جشنواره کن اکران شد و استقبال قابل قبولی داشت. این انیمیشن قرار بود تا در سال ۲۰۲۱ روی پرده سینماها اکران گردد اما اکران آن به سال جاری موکول شده بود.

پیش از این در مقالههایی مفصل، نگاهی به بهترین انیمیشن های شرکتهای بزرگ انیمیشنسازی دیزنی، پیکسار و جیبلی انداختیم، اما در این مقاله جامع سعی داریم تا لیستی کامل از بهترین انیمیشن های جهان را از تمام کشورها و شرکتها جمعآوری کنیم. سازه تاریک داستانی که چپمن نوشته بود، که بیشترش الهامگرفته از رابطه خودش با دخترش بود، به نظر به لجن کشیده شده و تکهتکه شده است. با وجود این، “موگلی” خودش را تنها احساس میکند و با سه لاشخور طرح دوستی میریزد. پس امروزه بیش از هر زمانی این نیاز احساس میشود تا تمام فیلمبازان را با بهترین انیمیشن های تاریخ سینما و جهان آشنا کنیم و به آنها یادآوری کنیم که تماشا نکردن اثری به خاطر انیمیشن بودنش اشتباهی بزرگ میتواند باشد. “تامپر” مستقل و متکی به خود است و دوست دارد از زندگی لذت ببرد. این اثر داستان جالبی دارد، اما موفق نمیشود از پتانسیل خود به طور کامل استفاده کند و گاهی دچار ضعف در روایت و منطق روایی میشود.

ارجاعاتی که به فیلم محله چینیها (China Town) در این فیلم شده است، هوشمندانه و جذاب هستند و میتوان خصوصیات جالبی از فیلمهای علمی-تخیلی مثل جنگ ستارگان (Star Wars) و ژانر وسترن را در رنگو یافت. شاید همه این خصوصیات بیش از حد منفی و ناراحتکننده به نظر بیایند، اما الیوت به شکلی همه آنها را در این انیمیشن زیبا جای داده است که هرکسی از تماشای آن لذت خواهد برد. درست است که از نظر بصری این انیمیشن بینقص کار کرده و آهنگ اصلی آن به حق برنده جایزه اسکار شده است. نویسنده و کارگردان این انیمیشن به نام دان هرتزفلدت، خواهرزاده ۴ ساله اش را وارد محیط فیلم سازی کرده و با او در این انیمیشن کار کرده است. با وجود استفاده از داستانهای قدیمی ادبیات، ارجاعات به سبک فیلمهای ترسناک و حتی اشارات فراوان به فیلمهای قبلی این کارگردان مطرح، انیمیشن فرنکنوینی فاصله بسیاری با بهترین آثار برتون دارد. دواین جانسون، کوین هارت، جان کرازینسکی، کیت مک کینن، ناتاشا لیون، دیگو لونا و ونسا بایر از دیگر صداپیشگان انیمیشن DC League Of Super Pets خواهند بود.

او که باور دارد هنوز رسالتش را به انجام نرسانده، بهدنبال راهی برای بازگشت است و این، سرآغاز سفری جذاب و پرماجرا است.از نکات برجسته این انیمیشن که اتفاقا در مراسم جوایز آکادمی سال گذشته بهعنوان بهترین انیمیشن سال انتخاب شد، موسیقی مبتکرانه و جذاب آن است که اتفاقا یک اسکار دیگر را هم برای تیم سازنده فیلم به ارمغان آورد. به عبارت دیگر او جایی را که به آن تعلق دارد پیدا میکند. اما نمو قرار نیست اینکار را برای پدرش راحت کند، زیرا که او یک ماهی بسیار بازیگوش و کنجکاو است و علاقه دارد همهچیز را دربارهی دنیایی که در آن زندگی میکند، بداند. اما ضعفهای داستانی انیمیشن را نمیتوان نادیده گرفت و همچنان داستانی تکراری و گاهی خستهکننده و قابل پیشبینی تحویل بیننده داده شده است. حتی تغییراتی هم که در روایتهای تکراری پرنسسهای دیزنی در این اثر داده شده بود، از نکات مثبت آن هستند. بعد با دو برادر دوقلو “دی” و “دام” (هر دو اومالی) برخورد میکند که قصهای را باز میگویند، یک دوقلو “دی” و “دام” (هر دو اومالی) برخورد میکند که قصهای را باز میگویند، یک هزارپا و “گربه چشایر” (هالووی) را میبیند، در یک مهمانی چای دیوانهوار حضور مییابد و به دیدن “ملکه” (فلتن) میرود که از “آلیس” دعوت میکند در غیر منصفانهترین بازی کروکه شرکت کند.

دیدگاهتان را بنویسید