بهترین انیمیشن های جهان برای کودکان و بزرگسالان – چطور

امروزه ساخت انیمیشن در هالیوود بسیار طرفدار دارد و میتواند سرمایه گذاری پردرآمدی باشد. رایا و آخرین اژدها کمی هم مورد حملات انتقادی قرار گرفته است و در ۵ مارس دیزنی پلاس پخش شد که توانست ۹۵ درصد آرای مثبت را از یک سایت معتبر بگیرد . انیمیشن تجربی تلفیق دو یا چند نقاشی تخیلی و غیرواقعی برای ایجاد یک صحنه از انیمیشن است. گاهی اوقات در یک انیمیشن مفاهیم سنگینی وجود دارد که درک آن برای بچهها سخت است. موشی به اسم رمی که حس میکند به خانواده و اجتماعی که در آن زندگی میکند تعلق ندارد، دارای استعدادی خاص است که میتواند با حس بویایی، کیفیت مواد غذایی و حتی غذاهای پختهشده را تشخیص دهد. هر کسی میتواند آشپزی کند! خود انیمیشن همانند خلاصه داستانی که دربارهی این اثر پیچیده نوشتیم، میتواند گنگ و سخت باشد، اما لذت تماشای آثار کافمن در همین مساله است. انیمیشن داستانی شنیدنی دارد که در دل خود پیامی مهم جای داده است. آنها برای مبارزه با آفات گیاهی یک دستگاه اختراع کرده و به کار دفع آفات نباتی مشغول هستند، تا این که در آستانه برگزاری نمایشگاه تمامی مزارع دهکده توسط موجودی ناشناخته مورد حمله ای بزرگ قرار می گیرد. فیلم انیمیشنی یخزده و دنباله آن، هردو جزو پرفروشترین فیلمهای تاریخ سینما هستند، آثاری که پیامی واضح و تصویری قدرتمد برای دختران جوان به همراه داشتند.

̎ گاستون̎ (وایت)، عاشق تنومند ̎بل̎، ̎موریس̎ را که از قصر آمده و دربارهٔ هیولا حرف میزند، به بند میکشد و همراه گروهی از روستائیان به قصر حمله میکند. در واقع ̎وودی̎ یک عروسک معروف نمایش تلویوزیونی محبوبی در دههٔ ۱۹۵۰ است که ̎آل̎ میخواهد به همراه دیگر عروسکهای آن نمایش یعنی ̎جسی̎، دختر سوارکار (کیوساک)، اسبش ̎بولزآی̎ و ̎استینکی پیت̎ (گرامر) به یک موزهٔ ژاپنی بفروشد تا ثروتمند شود. قابها و رنگهای این انیمیشن هم یادآور کشور ایرلند است و هم آینهای از تزیینات ظریف و زیبای کتابهای مذهبی که با دقت فراوان در دل انیمیشن جا شدهاند. یکی دیگر از بهترین انیمیشن های تاریخ سینما که ساخته کشور فرانسه است، سهقلوهای بلویل نام دارد. اما مسابقه آنطور که انتظار میرفت پیش نمیرود و هم نوه و هم مادربزرگ سر از آمریکا پیدا میکنند و با سهقلوهای افسانهای بلویل که اکنون دیگر سنی ازشان گذشته ملاقات میکنند. با وجود معمولی بودن داستان، خطی بودن روایت و حتی تکنیک عادی دوبعدی که برای ساخت انیمیشن سهقلوهای بلویل استفاده شده است، این انیمیشن را نمیتوان کاملا معمولی دانست.

ولی این ایده با وجود گذشت دو دهه همچنان هم ارزشمند است. با وجود اندازه و شکل این ربات، بین آنها دوستی برقرار میشود. با وجود کمدی بودن انیمیشن، طنز این اثر هم تیزی و هوشمندی خاصی دارد که در دیگر آثار طنز این لیست کمتر دیده میشود. بله کاملا درست خواندید، وال-یی یکی از بهترین آثار عاشقانه تاریخ سینما است، زیرا در تمام مدتی که شاهد تلاش شخصیتها برای انجام مأموریتهایشان هستیم، وال-یی که باید یک ربات بی احساس باشد، با تمام وجود عاشق ایو شده و این یکی از زیباترین عشقهایی است که تابهحال در تمام آثار سینمایی به تصویر کشیده شده. میفهمیم که آن کلید را یک نقاش انقلابی در دوران جوانی به او داده و او با ورود به بازیگری درصدد پیدا کردن او بودهاست. انیمیشن سعی میکند تا با نشان دادن آن دوران، واقعیاتی را به جهانیان نشان دهد، هرچند که همین مساله با مخالفتها و واکنشهای منفی بسیاری مواجه شد.

برای این منظور ترتیبی میدهد تا بابانوئل ربوده شود و خودش جای او را بگیرد، البته با شگردهای خاص خودش و هدیههائی که برای بچههای مشتاق و از همه جا بیخبر، نامأنوس و حتی ناخوشایند است. البته مهمتر از همه اینها، موضوع بسیار خاص نقد و رابطه میان اثر و منتقد به زیباترین شکل ممکن در این داستان بررسی میشود. هدف اصلی چنین آثاری سرگرم کردن مخاطبان و طرفداران همیشگیاش بوده و البته در این کار بسیار موفق ظاهر شدهاند که جای تحسین دارد. در کنار آن، باید به موسیقی و آهنگهای شاهکار کابوس قبل از کریسمس اشاره کرد. برد برد «Brad Bird»، کارگردان و نویسندهی این فیلم کارتونی، قهرمانهایی خلق کرد که سعی داشتند خود را با زندگی معمولی و طبقه متوسط جامعه وفق دهند. داستان این انیمیشن دربارهی شهری است که تمام جزییاتش مربوط به جشن هالووین میشود و اعضای آن در انتظار این روز مهم هستند و خود را برای آن آماده میکنند. میکی، مینی و سایر اعضای گروهشان پس از یک سری اتفاقات ناخوشایند همگی در سرتاسر جهان پخش شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید