بهترین انیمیشن های جهان برای کودکان و بزرگسالان – چطور

انیمیشن سیاره شگفتانگیز یکی از خاصترین فیلمهای انیمیشنی ساخته شده است که دنیایی تکرارنشدنی و باورنکردنی را به تصویر میکشد. دیالوگها و مفاهیم استفادهشده در این اثر نسبت به مجموع بسیاری از آثار اشاره شده در این لیست برتری دارد و ممکن است تا مدتها شما را به فکر فرو ببرد. داستان این انیمیشن که از آثار ماندگار دیزنی هم محسوب میشود و کودکی بسیاری از ما را به یاد میآورد، از روی یکی از معروفترین داستانهای قدیمی فرهنگ عرب که در کتاب هزار و یک شب هم آمده، نوشته شده است. در این دنیای بزرگ و تماشایی، اتفاقی ناگوار برای تعدادی از شهروندان میافتد و همکاری غیرمنتظره میان یک خرگوش و یک روباه شکل میگیرد تا این مشکل را حل کنند. احتمالا تصویر یا جملاتی با این مضمون در اینترنت دربارهی انیمیشنهای مختلف شرکت بزرگ پیکسار دیدهاید که: چه میشد اگر ماشینها، ماهیها، یا حتی اسباببازیها احساس داشتند؟ اگر از علاقه مندان به دنیای انیمه و انیمیشن هستید با پلازامگ به عنوان یک مجموعه کامل جمع آوری شده از بهترین انیمیشن، کارتون و انیمه های دنیا همراه باشید. اما انیمیشن پا از این مسایل فراتر میگذارد و با استفاده از ذهنیات و تفکرات شخصیت اصلیاش، قدم گذاشتن به خاطرات و گذشته و حتی به تصویر کشیدن رؤیاها و دنیایی سورئال، تبدیل به یکی از عمیقترین آثار انیمیشنی دنیا میشود.

از آنجایی که مخاطب انیمیشن، اغلب گروه کودک و نوجوان است و همیشه از فقدان برنامههای مفید در این گروه سنی صحبت شده است این سوال وجود دارد که چرا از چنین ظرفیت و بستر آمادهای استفاده نمیشود؟ دنیایی که برای این اثر طراحی شده، یکی از زیباترین آثار خلق شده را حاصل کرده است و انفجار رنگ و نور در این انیمه در کمتر اثر دیگری دیده میشود. طراحی انیمیشن، بسیار ساده و معمولی به نظر میرسد؛ نقاشیهای دوبعدی و خطی که معمولا حتی رنگ خاصی هم در آنها استفاده نشده است. انیمیشن شازده کوچولو همان داستان کتاب را پیش گرفته است و روایت میکند، اما با اضافه کردن داستان دختری در دنیای مدرن که با این کتاب مواجه میشود، دیدی جذاب به این قصهی شناختهشده اضافه کرده است. اما این اثر صرفاً به دنبال گیج کردن مخاطبانش نیست و در میان تمام خصوصیات غیرقابل درکش، پیامی بسیار مهم و جالب را پنهان کرده است که فهم آن را به عهده خود شما میگذاریم تا حتما این اثر را تماشا کنید. به عنوان نکته آخر هم باید صداپیشگی عالی جان سی رایلی در نقش رالف را یادآوری کرد که بسیار هنرمندانه انجام گرفته است. داستان انیمیشن رالف اینترنت را خراب میکند، ادامه قسمت اول است که رالف و ونلوپ با هم دوست شدهاند و در دنیای بازیها زندگیشان را ادامه میدهند.

مهمترین دلیلی که قسمت دوم این مجموعه را از انیمیشن رالف خرابکار ارزشمندتر میکند، سرگرمکننده بودن اثر است. این انیمه زیبا، داستان برخورد دو دنیای متفاوت است که به شکلی اتفاقی از طریق ملاقات یک دختر و پسر با یکدیگر آشنا میشوند. به جرات میتوان گفت که «تختخواب سحرآمیز» اکنون به طور جدی به عنوان یک کلاسیک معتبر در نظر گرفته میشود، با این حال، در زمان اکران آن اغلب با لایواکشن دیزنی «مری پاپینز» (Mary Poppins) مقایسه میشد. یکی دیگر از بهترین انیمیشن های تاریخ سینما که برای کودکان ساخته نشده، انیمیشن سیاره شگفتانگیز است که در فرانسه ساخته شده. درابتدا قرار بود راجر الرز کارگردانی این انیمیشن را برعهده بگیرد، او حتی از موسیقیدان برجسته انگلیسی استینگ برای ساخت موسیقی فیلم دعوت به همکاری کرد. اما منحصربهفرد بودن این انیمیشن تنها در خصوصیات بصریاش خلاصه نمیشود و داستان، شخصیتپردازی و حتی دیالوگهای آن روی خط نازک دیوانگی قدم برمیدارد. در این بین تیزر تبلیغاتی رئال انیمیشن یکی از کاربردی ترین و بهترین نوع تیزر تبلیغاتی محسوب می شود. شما میتوانید این موضوع را در فاصله بین شگفتانگیزان 1 و شگفتانگیزان 2 حس کنید.

در میان انیمیشنهای بزرگی که ساخته شدهاند، صداپیشگی همواره یکی از خصوصیات مهم بوده است و تعدادی از این صداپیشگیها برای همیشه در تاریخ سینما ماندگار شدهاند. برای راضی نگه داشتن طرفداران این کتاب محبوب هم، سازندگان انیمیشن استفاده بسیاری از نقاشیها و طراحیهای اصلی کتاب کرده که لذت دیدن آن را برای کسانی که با قلم اگزوپری آشنا هستند، دو چندان میکند. انیمیشن دو دنیایی که به تصویر میکشد را با دو تکنیک متفاوت انیمیشن کامپیوتری و انیمیشن خمیری ارائه داده است و دنیاهایی جذاب و دیدنی را نشان میدهد. کارگردانی و قاببندیها در این اثر نقص ندارند و با اجراهای جذاب صداپیشگان، حتی ارزشمندتر هم میشود. هیجان و کشش داستان هم بسیار مناسب است و داستانی جذاب را خلق میکنند. انیمیشن فرار مرغی با اینکه سال 2000 اکران شده، اما همچنان پرفروشترین انیمیشن خمیری دنیا باقی مانده است و این نشان از استقبال بینظیر از این اثر فوقالعاده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید