روش فیلمبرداری هم مانند استاپ-موشن است

تنها یادآوری همین خلاصه داستان چندخطی کافی است تا جذابیت روایت این انیمیشن زیبا مشخص شود. این انیمیشن نگاهی تازه و جذاب به افسانهی بابانوئل دارد و داستانی را روایت میکند که تا به حال بررسی نشده است. او در باتلاقی دور افتاده زندگی میکند ولی یک روز ناگهان مشتی از شخصیتهای داستانهای جن و پری مثل ̎گرگ بزرگ خبیث̎، ̎سه تا خوک کوچولو̎ و ̎سه موش کور̎، قلمرو او را اشغال میکنند. اما وقتی از آنها خواسته میشود که در برابر افراد شرور دست به کار شوند، ماجراهای هیجانانگیزی خلق میکنند و در نهایت این قهرمانهای شگفتانگیز، دنیا را نجات میدهند. وقتی شخصیتی تصویرش در لوگوی یکی از بزرگترین شرکتهای انیمیشنسازی دنیا استفاده شود، میتوان به طور پیشفرض به اهمیت آن پی برد و این مساله دربارهی شخصیت توتورو از این انیمه و شرکت جیبلی صدق میکند. همانند دیگر آثار کارگردان بزرگ هایائو میازاکی، همسایه من توتورو دنیایی جادویی و زیبا را به تصویر میکشد که در کمتر اثر دیگری دیده میشود و به دلیل همین دنیای تازه و خاص، بسیاری از کارهای این هنرمند نابغه وارد لیست بهترین انیمیشن های تاریخ سینما شده است. چنین فیلمهایی با استفاده بیش از حد از احساسات و تکراری بودن داستانشان، به لیست آثار بیارزش با این موضوع اضافه میشوند.

چند ایکس لارجی قصه ما اونقدر در مقابل رژیم گرفتن مقاومت میکنه و به اضافه وزنش ادامه میده تا اینکه… باشگاه خبرنگاران جوان – کارتون ها و انیمیشن ها سالهاست که کودکان و نسلهای مختلف را سرگرم کردهاند و بعضی از پدر و مادرها با دیدن ژانر انیمیشن تصور میکنند که تماشای آن برای کودکشان خوب است، غافل از اینکه آن انیمیشن یا داستان شوخیهای مناسب بزرگسالان دارد. بنابراین گاهی پیش میآمد که گرچه دلبسته کارتونها و فیلمهای انیمیشن بودیم، اما تصور میکردیم که اینها جدی نیستند و برای اینکه ثابت کنیم در حال بزرگ شدن هستم باید بنشینم و فیلمهای عصر جمعه شبکه یک را با پدر و مادرم ببینم! این انیمیشن در مورد یک آفتاب پرست است که دچار یک بحران شده و همیشه در ذهنش دوست داشته که قهرمان باشد اما به خواسته اش نرسیده است بنابراین سعی می کند که دیگر به خاطر نرسیدن به این خواسته، یک زندگی کاملا بی قانون داشته باشد.

اما بعد از مدتی پشیمان میشود و سعی به نجات حیوان میگیرد. استاد شیفو ابتدا سعی میکند این پاندا را به علت تنبلی از جنگجوی اژدها بودن منصرف کند و در این کار گروه پنج آتشین که شاگرد اگوی هستند(افعی، ببری، میمون، مانتیس و لک لک) به استاد کمک میکنند اما بعداً منصرف میشوند و وی را آموزش میدهند طوری که تایلانگ را نیز شکست دهد و بعد از چند روز جنگ بالاخره پو تای لانگ را شکست داد. راهزنانی که سالها به دنبال گنج باقیمانده از تمدن شکوفای مردم آن سرزمین هستند و شخصی دولتی به نام موسکا که با سوء استفاده ارتش سعی دارد با دستیابی به تکنولوژی پیشرفته و روباتهای باقیمانده در این قلعه به زمین بازگشته و یک امپراتوری خودکامه برپا کند. پدر مولان که زمانی از افراد ردهبالای ارتش بوده نیز دعوت شده است، اما او شرایط مناسبی برای جنگ ندارد و مولان هم برادری ندارد که بتواند جای پدرش را بگیرد. شاید همگی ادی مورفی را به خاطر صداپیشگیاش در شرک بشناسند، اما باید بگویم که بهترین اجرای او در دنیای انیمیشن، مولان است و نه شرک. انیمیشن مولان دیگر از دخترها نمیخواهد که در خانه منتظر مردی سوار بر اسب بمانند و تنها هدفشان در زندگی و خوشبختی را ازدواج نمیداند.

اما این خانه و محل زندگی آنها جایی معمولی نیست و موجودات جادویی مختلفی در آن دیده میشوند که مهمترین آنها، توتوروی دوستداشتنی است. دیزنی مدت طولانی بود که تعداد چنین فیلمهایش را کاهش داده بود، اما چنین آثاری همچنان از بهترینهای این شرکت محسوب میشدند. راه حل دیگر، ساخت اثری بود که پیامی کاملا مخالف با آثار پیشین داشته باشد. داستان آن درباره یک مستندساز است که درباره آثار و زندگی یک زن بازیگر کهنسال ژاپنی برنامه تهیه میکند. ̎جیم̎ (گوردون ـ لویت)، جوانی است که با خواندن قصهٔ ماجراجوها و دزدان دریائی بزرگ شده و آرزوی تجربه کردن همان ماجراها را در زندگی خودش دارد. گوینده مکس و تیفانی هدیش، پاتون اوسوالت است که به این مجموعه پیوسته است و کار را بی نظیر پیش برده اند. تکنیک خمیری و استاپ موشن انیمیشن بینظیر انجام گرفته است و نتیجه همه این خصوصیات عالی، یکی از بهترین انیمیشن های تاریخ سینما را به وجود میآورد.

دیدگاهتان را بنویسید