۳۵ انیمیشن خندهدار که نباید از دست بدهید! – زومجی

در این مقاله بهترین انیمیشن های جهان که حس نوستالژی کودکی را در شما زنده میکنند، معرفی خواهیم کرد. سنجاب دندان شمشیری بدبخت که در ماجرای پدرشدنش و فراز و نشیب های این مسیر قرار گرفته است. در واقع زمانی که انسان های اولیه توانستند کشف کنند که چگونه می توانند بر روی دیوارهای غارها و علائمی را بکشند و ثبت کنند، توانستند اولین انیمیشن ها را تولید کنند. در تصاویر منتشر شده شاهد تقلای این سنجاب بامزه برای گرفتن بلوط محبوبش و چالش های پیش روی آن هستیم. «آرییل» برای کمک گرفتن نزد «اورسولا» (کارول)، ساحره بدذات اعماق آب، میرود و «اورسولا» نز در ازای تصاحب صدای «آرییل» آرزوی او را برآورده میکند. رئیس قبیله وایکینگها برای جلوگیری از حملات اژدهایان با کشتی به جستجوی لانه اژدهایان میرود و در غیاب او هیکاپ به اصرار پدرش، در تمرینهای اژدها کشی شرکت میکند… این انیمیشن، دنباله یکی از انیمیشن های بلند پیکسار است که برای مدت طولانیای انتشارش به تعویق میافتاد. متن این داستان، رنگ های جذاب در انیمیشن و فریم های روی انیمیشن، همگی بسیار جذاب بودند و تقریبا می توان گفت که به یک شاهکار تبدیل شده اند که روی صفحه تلویزیون به نمایش در می آیند و ترکیبی از داستان قهرمانی، تنوع، دوستی و خانواده را به تصویر می کشند.

هنگامی که لیست بهترین کمیکبوکهای دنیا را بگردید، یکی از معدود آثار غیرابرقهرمانی که میتوانید پیدا کنید، کتاب پرسپولیس از ساتراپی است و این هنرمند ایرانی براساس این کتاب موفقش، انیمیشنی شاهکار به همین اسم ساخته. داستان انیمیشن پرسپولیس دربارهی زندگی خود مرجان ساتراپی در کودکی و نوجوانیاش است. اما به مرور زمان و گذشت هیجان اولیه نسبت به این دو اثر، میتوان گفت که این انیمیشن برتری خود را نشان داده است. ما رباتی را دنبال میکنیم که حتی او هم آخرین ربات روی زمین است و با این وجود با تلاشی تحسینبرانگیز، به وظیفه خود یعنی بستهبندی زبالهها ادامه میدهد. برای بازگشت به کوه المپ و ایزد کامل شدن، او باید شجاعت و قدرت خود را در زمین اثبات کند. با همه استقبال جهانی که از اثر شده و امتیازهای بالایی که آورده، میتوان فهمید که پیام و روایت آن به خوبی به تمام مخاطبانش منتقل شده است، اما تماشای پرسپولیس برای بیننده ایرانی میتواند تجربهای کاملا متفاوت باشد. موجودات و شخصیتهای متنوع این اثر بسیار زیبا هستند و با استفاده از تنوعی که در نوشتن آنها استفاده شده است، انیمه میتواند پیامهای مختلفی را به صورت تمثیل به بینندگانش منتقل کند. پس به صورت اتفاقی برای یکی از اسامی کتاب، نامهای میفرستند و به این طریق دوستیاش با مکس آغاز میشود.

انیمیشن مری و مکس با تکنیک استاپ موشن و به صورت خمیری ساخته شده و فضای آن و طریقهی روایت داستانش همچون آثار کوتاه شناختهشده کارگردانش یعنی آدام الیوت است. فضای اثر هم همچون کمدیاش، فضایی ناراحتکننده دارد و این مساله با داستان و شخصیتهای تنهای داستان هماهنگی بینظیری دارد. اینبار دنیای ارائه شده، یک فضای جادویی، رنگارنگ و زیبا نیست و بعضی از لحظات فیلم بسیار هولناک میشود که از دلایل لذت تماشای آن است. این شرکت که در تولید فیلمهایی با سوژههای گوناگون جذاب و بهکارگیری داستانها و شوخیهای بامزه تبحر داشت، توانست انیمیشنهایی تولید کند که سبک خاص پیکسار را به همه نشان بدهد و درعینحال ویژگیهای انیمیشنهای دنیای مدرن را نیز دارا باشد. همین مساله به تنهایی، توانایی بینظیر میازاکی را نشان میدهد و باید پذیرفت که هیچکس دیگری جز او نمیتواند لقب بهترین در دنیای انیمیشن را داشته باشد. او میخواهد یک بچه اسرکات بامزه را بزرگ کند. این انیمیشن در مورد یک آفتاب پرست است که دچار یک بحران شده و همیشه در ذهنش دوست داشته که قهرمان باشد اما به خواسته اش نرسیده است بنابراین سعی می کند که دیگر به خاطر نرسیدن به این خواسته، یک زندگی کاملا بی قانون داشته باشد.

این انیمیشن آیندهای دور را به تصویر میکشد و زمینی که به خاطر حجم بالای زباله، از انسان تخلیه شده است. این داستان در مورد یک پسر کوچولو است که به سرزمین مرده ها انتقال پیدا کرده و در آن جا دوستان جدید و اعضای قدیمی خانواده اش را پیدا می کند. این انیمیشن درباره حیوانات خانگی است که قدرتهای ابرقهرمانی پیدا میکنند. همچون دیگر آثار شاهکار میازاکی، انیمه شهر اشباح هم دنیایی منحصربهفرد را به تصویر میکشد که همانندش را در هیچجایی دیگر نمیتوان پیدا کرد. «آرییل» موفق به دیدار شاهزاده میشود، ولی تازه مشکل آغاز شده زیر شاهزاده او را که صدای جادوئی و زیبایش را از دست داده، به جا نمیآورد… چیهیرو هم که چارهای ندارد، شروع به گشتن در میان ساختمانها میکند و کمکم با تعدادی از عجیبترین موجودات جادویی ممکن روبهرو میشود. ماجرا از آنجا شروع میشود که دختری 8 ساله به اسم مری که در استرالیا زندگی میکند، احساس تنهایی میکند و هیچکسی به او توجه نمیکند. روابط عاشقانه یا روابط خانوادگی همچون والد و فرزندی از جمله آنها است، اما شاید چیزی که کمتر دیده شود، روابط دوستی باشند. مکس مردی چهلوچهار ساله است که مشکلات روابط اجتماعی و روانی فراوانی دارد، اما با سختی ارتباط دوستیاش با مری را حفظ میکند و ماجراهای بینظیری برای این دو شخصیت شکل میگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید