82 انیمیشن برتر جهان که باید حتما با کودکان خود ببینید! – یک پزشک

به طور کلی، در حال حاضر واژه اخیر تنها برای تشخیص و اشاره به انیمیشن های ژاپنی بکار می رود. «طراحی سحرآمیز» (The Enchanted Drawing) که در سال ۱۹۰۰ ساخته شد، مردی را به تصویر میکشید که روی سهپایه در حال تعامل با چهرهای متحرک است، در حالی که از نقاشی چیزهایی میگرفت و آنها را وارد دنیای واقعی میکرد. شخصیت داستان که نام او روی فیلم گذاشته شده است، از بیتوجهی پدرومادر خود خسته شده و راه به دنیایی پیدا میکند که در آنجا نسخهی بدل و البته رنگپریدهی هر شخص آشنایی را میبیند. بعدها «اندرو استانتون» کارگردان این انیمیشن، میگفت که بهنظر او، این رُبات غمگینترین شخصیتی بود که تا به آن روز میشناخته و بههمیندلیل او را خیلی دوست داشته است. اما چیزی که این انیمیشن را خاص میکند، تصاویر عجیب و غریب و شیرینکاریهای بانمک شخصیتهای کارتونی آن است، بهطوریکه آثار برادران کوئن را بهیاد میآورد.

تپل دوست داشتنی ما، برای رژیم نگرفتن عجیب ترین بهونه ها رو میاره و هر بار باعث اتفاقات بامزه و خنده داری میشه. “سفیدبرفی” با حیوانات دوست میشود و آنها او را به سوی کلبه کوچکی میبرند که داخلش کثیف و نامرتب است. در این فیلم که یکی از بهترین انیمیشن های جهان است، ۵ احساس شخصیت اصلی فیلم که دختر کوچکی است بهتصویر کشیده میشوند. انیمیشن «بالا» که یکی از بهترین انیمیشن های جهان است، داستان دوستی غیرمعمولی بین یک پسربچه و پیرمردی تنهاست. در انیمیشن «کابوس قبل از کریسمس» ساخت هنری سلیک شاهد لحظات دلهرهآوری هستیم، اما انیمیشن کورالاین او که اقتباسی از رمان نیل گیمن است، سراسر ترس و وحشت است. اما فیلم بهاندازهی بیگناهی کودک قهرمان داستان، معصوم است. شاید بیمسئولیتترین رییس که تاکنون وجود خارجی داشته است. شاید خیلی وقت باشد که به این اسباب بازی ها نیاز پیدا نکنیم اما از مشاهده انیمیشن آنها لذت می بریم. از دید منتقدان شاید این انیمه درحدواندازههای بهترین آثار مدرن تکامل پیدا نکرده باشد، اما برای مخاطبانی که بهدنبال تماشای یک ماجراجویی کارتونی خندهدار با ضرباهنگی سریع هستند، بسیار سرگرم کننده خواهد بود.این فیلم همچنین نامزد دریافت دو جایزه اسکار و گلدن گلوب بهترین انیمیشن سال شد.

تماشای انیمیشن و کارتون یکی از محبوبترین سرگرمیهای همه بچههاست و آنها هر روز منتظر یک کارتون یا انیمیشن جدید و خنده دار هستند. استاپموشن یکی از تکنیکهای انیمیشنسازی است که در آن جسمی را فریم به فریم حرکت میدهند و تصویر آن را توسط دوربین ضبط میکنند. خواهرزادهی ۴ سالهی کارگردان، بهجای امیلی، شخصیت اصلی این فیلم، صحبت کرده است؛ دخترکی که کوچکتر از آن است تا بتواند پیچیدگیهای چیزی را که کلونی دو قرن بعد او، به او خواهد گفت، درک کند. ملکه برافروخته و حسود، شکارچیاش (بوکانان) را مأمور میکند تا “سفیدبرفی” را به جنگل ببرد و سربه نیست کند. هریهاوزن که به خاطر کارش بر روی «هیولایی از ۲۰۰۰۰ پایی» (Beast from 20,000 Fathoms) محصول ۱۹۵۳، «از اعماق دریا سربرآورده» (Came from Beneath the Sea) محصول ۱۹۵۵ و «۲۰ میلیون مایل به زمین» (۲۰ Million Miles to Earth) محصول ۱۹۵۷ شهرت داشت، برای «هفتمین سفر سندباد» هم طراحیهایی انجام داد که تا کنون شناخته شدهترین اثر اوست و حتی تا به امروز مورد توجه قرار میگیرد. مک کوئین در ادامه با ماتر یدککش خوش قلب و سالی کاررا وکیل و هتل دار شهر آشنا میشود و سالی به او توضیح میدهد که زمانی رادیاتور اسپرینگ یک شهر شلوغ و پر رفتوآمد بودهاست و بر اثر ساختن بزرگراه جدید به تدریج شهر فراموش شدهاست.

درواقع شهر اشباح، داستان هیجانانگیز کودکی است که قدم به بزرگسالی میگذارد و میفهمد که زندگی در دنیایی که هر لحظهی آن درحال تغییر است، چقدر میتواند پیچیده باشد. ویژگی این انیمیشن، موسیقی و ترانههای جذاب آن است که بهوسیله آلن منکن و هووارد اشمن اجرا شدهاند. این انیمیشن، یک اودیسه علمی تخیلی ساخته اندرو استانتون است که وقایعش در سال 2185 اتفاق میافتد و داستانهای ناامیدکنندهای در مورد احساسات را تعریف میکند. هر دقیقه از این انیمیشن، رویدادی عجیب یا تصویری ترسناک با خود دارد که از تخیل میازاکی نشئت گرفتهاند: تصاویر قورباغههای شناور، خدایان خشمگین، تلفنهایی که از جمجمه ساخته شدهاند و قطارهایی که از روی آب عبور میکنند. بعد از اینکه جانی دپ و گر وربینسکی، بازیشان را در دزدان جزایر کارائیب تمام کردند، اینبار برای صداپیشگی انیمیشن تخیلی و بسیار عجیب و غریب رنگو، همبازی شدند. در این انیمیشن رنگو به داستانهای بسیاری، از «مرد بینام» ساخت کلینت ایستوود گرفته تا فیلم عجیب «ترس و نفرت در لاس وگاس» که خود جانی دپ در آن نقشآفرینی میکند، اشاره میکند.

دیدگاهتان را بنویسید