82 انیمیشن برتر جهان که باید حتما با کودکان خود ببینید! – یک پزشک

در کنار داستان خوب انیمیشن گربه در پاریس، طراحی انیمیشن این اثر واقعاً زیبا و خاص است. با ورود به دنیایی که تا آنزمان هیچکس فکرش را نمیکرد، داستان اسباببازی و سازندگانش در شرکت انیمیشنسازی پیکسار، روحی تازه در جسم نیمهجان دنیای پویانمایی دمیدند. یک روز او صدایی از یک ذره بسیار ریز روی یک گل میشوند و متوجه میشود که روی آن دنیای کاملی وجود دارد. ام این شخص برگزیده آنقدر که انتظار میرود خاص نیست و در همین راستا، شخصیتهای معروف قهرمان و ضدقهرمان از سراسر جهان دورهم جمع میشوند تا به او یاری برسانند. با آخرین هورای وودی که اکنون در سینماها است، اعضای تیم ما دور هم جمع شدند تا در مورد 21 فیلم پیکسار نظر بدهند و آنها را رتبهبندی کنند. به خاطر ریز بودن این دنیا و احتمال نابودی آن با کمترین صدمهای، هورتن تصمیم میگیرد تا آنها را به نقطهای بلند در کوهستان ببرد تا از هر صدمهای در امان باشند. اما بعد از مدتی پشیمان میشود و سعی به نجات حیوان میگیرد. با وجود انیمیشن دوبعدی این اثر، طراحی کار کاملاً دقیق انجام گرفته و به هیچوجه سعی در ساده کردن تصاویر در آن انجام نگرفته است.

داستان شاید یک ماجرای ابرقهرمانی ساده و تکراری به نظر بیاید، اما طنز جذاب و مجموعه شخصیتی بینظیر آن، به بهترین شکل فیلم لگو را نجات میدهند. با اینکه جز نامزدی برای اسکار بهترین انیمیشن سال به این انیمیشن توجه چندانی نشده و شاید حتی از کمتر دیدهشدهترین آثار لیست بهترین انیمیشن های تاریخ سینما باشد، اما این ساخته فرانسوی شایسته تحسینهای بسیار بیشتری است. شاید داستان انیمیشن تا حدودی قابل پیشبینی باشد، اما اگر بتوانید از مسیر روایی لذت ببرید و طنز انیمیشن را دنبال کنید، قطعا با یکی از برترین انیمیشن های تاریخ سینما مواجه خواهید شد. این انیمه عاشقانه داستان میتسوها میامیزوی دبیرستانی را روایت میکند که در حومه شهر زندگی میکند و همیشه آرزوی زندگی در شهر توکیو را داشته است. درواقع شهر اشباح، داستان هیجانانگیز کودکی است که قدم به بزرگسالی میگذارد و میفهمد که زندگی در دنیایی که هر لحظهی آن درحال تغییر است، چقدر میتواند پیچیده باشد. اما سؤال مهم اینجاست که چه داستانی میتواند اینهمه شخصیت متنوع را در خود جای دهد؟

البته تمام افتخارات این انیمیشن تاریخی محدود به اولین بودنش نیست و آن با ارائهی داستانی نو و دنیایی فراموشنشدنی، یکی از بهترین مجموعههای سینمایی را آغاز کرده است. یکی از خصوصیاتی که کارهای این هنرمند بزرگ را خاص میکند، توانایی جای دادن ارجاعات و اشارات ریز و درشت بیشمار در کارهایش است و این انیمیشن او، علاوه بر موفقیت در این مأموریت، حتی یک قدم فراتر گذاشته و با تغییر تاریخ انسانها دنیایی باورنکردنی را به وجود آورده است. استفاده از جدیدترین تکنیکهای انیمیشنسازی کامپیوتری این امکان را به سازندگان موانا داده است که یکی از بهترین کارهای انیمیشنی چند سال اخیر از نظر ساخت و زیبایی را به بینندگان تحویل دهند. اما تا ساخته شدن موانا این شرکت تنها موفقیتهای انگشتشماری در این مورد داشت و این فیلم بود که به راستی دیزنی را به این هدف خود رساند. موانا داستان دهکدهای پولنیزیایی را نشان میدهد که یکی از یادگارهای باستانی خود را از دست داده و دختری قدرتمند و مصمم توسط خود اقیانوس انتخاب شده است تا آن را به به جزیره بازگرداند تا همهچیز سر جای خود قرار بگیرد. سفر دوری برای پیدا کردن والدینش، به شدت شما را تحت تاثیر قرار میدهد و باید بگوییم که دوری در دوران بچه ماهی بودنش، به شدت بانمک است!

کنار هم قرار دادن شخصیتهایی همچون بتمن، سوپرمن و واندر وومن در کنار ربات فیلمهای جنگ ستارگان، گندالف از داستانهای ارباب حلقهها و حتی اشخاصی واقعی مثل شکیل اونیل و آبراهام لینکلن واقعا کار سادهای نیست، اما فیلم لگو به بهترین شکل آن را انجام میدهد، بدون آنکه بخواهد چیزی را فدای این اسمهای شناختهشده بکند. هایائو میازاکی، کارگردان این انیمیشن که یکی از بهترین انیمیشن های جهان هم هست، با زیرکی بسیار، حساسیتهای شرق و غرب را در این داستان ضدجنگ، درهم ادغام کرده است. برای دزدیدن ماه او به دستگاه کوچککننده که در شرق آسیاست، نیاز دارد. در کنار داستان جذاب و شخصیت خاص موانا، مائوی با صداپیشگی دوین جانسون یکی دیگر از نکات مثبت فیلم است که بخش بزرگی از طنز انیمیشن را هم بر دوش خود دارد. ما ماجراها و چالشهای این دست تنها را دنبال میکنیم و در عین حال با استفاده از تکنیک فلشبک، داستان زندگی صاحب دست را هم بررسی میکنیم که کودکی و نوجوانی سختی را تجربه کرده است. اگر مجموعه بهترین انیمیشن های جهان را بررسی کنید، متوجه میشوید که یکی از خصوصیاتی که در بین بسیاری از این آثار تکرار میشود، طنز قوی و لحظات یا شخصیتهای خندهدار فراموشنشدنی است.

دیدگاهتان را بنویسید