82 انیمیشن برتر جهان که باید حتما با کودکان خود ببینید! – یک پزشک

یکی دیگر از ساختههای دهه دوم قرن بیستویک شرکت انیمیشنسازی دیزنی که به طرفداران دنیای پویانمایی یادآوری میکند که این شرکت همچنان یکی از مهمترین قطبهای سینمای دنیاست، انیمیشن زوتوپیا نام دارد. در انیمیشن، شخصیت «هیمن» یا هامان که از قضا از نظر ظاهر هم با بقیه شخصیتها متفاوت است و به نظر نوعی دیگر از سبزیجات است(!) به خیابان آمده و از دختران زیبا میخواهد که برای همسری پادشاه به قصر بیایند. وقتی شخصیتی تصویرش در لوگوی یکی از بزرگترین شرکتهای انیمیشنسازی دنیا استفاده شود، میتوان به طور پیشفرض به اهمیت آن پی برد و این مساله دربارهی شخصیت توتورو از این انیمه و شرکت جیبلی صدق میکند. شاید از لحاظ داستان خیلی کاربردی نباشد اما به طور کلی یکی از آثار منحصر به فرد و جذاب انیمیشن ها در طول تاریخ محسوب می شود. یکی دیگر از بهترین انیمیشن های تاریخ سینما که برای کودکان ساخته نشده، انیمیشن سیاره شگفتانگیز است که در فرانسه ساخته شده. این اولین اثر دیزنی بود که در آن از سبک انیمیشن کامپیوتری به شکل گسترده استفاده شد، تکنیکی که بعدها پیکسار آن را تکمیل کرد.از طرف دیگر نقش رابین ویلیامز بهعنوان صداپیشه شخصیت غول چراغ جادو را نباید نادیده گرفت که با روحیه پرشور و استعداد تماشایی خود، مخاطبان را شیفته هنر خود کرد.

اما انیمیشن پا از این مسایل فراتر میگذارد و با استفاده از ذهنیات و تفکرات شخصیت اصلیاش، قدم گذاشتن به خاطرات و گذشته و حتی به تصویر کشیدن رؤیاها و دنیایی سورئال، تبدیل به یکی از عمیقترین آثار انیمیشنی دنیا میشود. شوخیهای جذابی میتوان از دل این تلفیق درآورد و ارجاعات سینمایی و غیرسینمایی فراوانی را میتوان در آن جای داد. با وجود تمام نکات مثبتی که میتوان به این انیمیشن نسبت داد و بدون شک باید آن را یکی از بهترین انیمیشن های جهان سینما دانست، این اثر با استقبال چندانی در جشنوارههای سینمایی مواجه نشد. بعد از اتفاقی ناگوار بین این موجودات (که «تراگ» نام دارند) و انسانها میافتد، آرامش و هماهنگی ظاهری بین این دو نژاد به هم میخورد و ماجرایی تماشایی و عجیب شکل میگیرد. انیمیشن دو دنیایی که به تصویر میکشد را با دو تکنیک متفاوت انیمیشن کامپیوتری و انیمیشن خمیری ارائه داده است و دنیاهایی جذاب و دیدنی را نشان میدهد. ماجراهایی مانند بلعیدهشدن قهرمان قصهی ما بهوسیلهی نهنگ، اتفاقهای بدی که در شهر بازی رخ میدهند و رویدادهای دیگر، این انیمیشن جذاب را دیدنی کرده بود. برای راضی نگه داشتن طرفداران این کتاب محبوب هم، سازندگان انیمیشن استفاده بسیاری از نقاشیها و طراحیهای اصلی کتاب کرده که لذت دیدن آن را برای کسانی که با قلم اگزوپری آشنا هستند، دو چندان میکند.

این عروسک ها دارای طناب های نگه دارنده یا آرماتور در بخش هایی از مفاصل شان هستند که عروسک گردان به وسیله آنها عروسک را به حرکت در می آورد. بچههای خانواده ویلوبی باتوجه به دلایل مختلف، به این نتیجه رسیدند که خودشان بهتر از عهده بزرگ کردن خودشان برمیآیند، پس والدین بیخیال خود را به تعطیلاتی خطرناک فرستادند. آنتوان دو سنت اگزوپری (Antoine de Saint-Exupéry) با نوشتن رمانی کوتاه دربارهی ملاقات یک خلبان با مسافری از یک دنیای دور، توانست نام خود را برای همیشه در تاریخ ادبیات جاودانه کند. انیمیشن سیاره شگفتانگیز یکی از خاصترین فیلمهای انیمیشنی ساخته شده است که دنیایی تکرارنشدنی و باورنکردنی را به تصویر میکشد. به تصویر کشیدن دنیای حیوانات به شکلهای مختلف در آثاری انیمیشنی کاری معمول است و لیست بلندبالایی از این آثار میتوان آماده کرد. زمانی که این هنرمند به عنوان یک انیماتور در شرکت دیزنی فعالیت میکرد، شعری سرود و ایده اولیه این انیمیشن از همانجا آمده است.

درست است که زمان کوتاه 62 دقیقهای انیمیشن زمان چندان زیادی به نظر نمیآید، اما برای هنرمند سازندهی انیمیشن، همین زمان نسبتاً کوتاه کافی است تا تعدادی از مهمترین مسائل فلسفی مربوط به زندگی انسان را مورد بررسی قرار دهد. انیمیشن غول آهنی به محض اکرانش با موجی بزرگ از طرفداری مواجه شد و بسیاری آن را همتای انیمیشنهای کلاسیک سینما در نظر گرفتند. دیالوگها و مفاهیم استفادهشده در این اثر نسبت به مجموع بسیاری از آثار اشاره شده در این لیست برتری دارد و ممکن است تا مدتها شما را به فکر فرو ببرد. با این وجود، عقاید آنها چندان قابل پذیرش نیست و انسانها را دچار سختیهای بسیاری کرده است. بر حسب اتفاق، پسری به اسم شو، متوجه آریتی میشود که وظیفهی پیدا کردن غذا را بر عهده دارد و این واقعه، زندگی هر دوی آنها را تحت تأثیر قرار میدهد. داستان سفید برفی و هفت کوتوله دربارهی ملکهای خبیث است که دختری به اسم سفید برفی دارد. شاید قرار دادن کونگفو پاندای دو در لیست بهترین انیمیشن های جهان قابل بحث باشد، بتوان در اینباره صحبتی را آغاز کرد و حتی نظر نویسنده این مطلب را تغییر داد، اما دربارهی بهتر بودن قسمت دوم انیمیشن رالف هیچ شکی باقی نمانده و قطعا این انیمیشن به جای قسمت اولش شایسته حضور در این لیست است.

دیدگاهتان را بنویسید