82 انیمیشن برتر جهان که باید حتما با کودکان خود ببینید! – یک پزشک

این انیمیشن آیندهای دور را به تصویر میکشد و زمینی که به خاطر حجم بالای زباله، از انسان تخلیه شده است. از نظر بصری این انیمیشن یک شاهکار تمام عیار است. انتظار میرود تعدادی پروژهی ترکیبی هم به زودی ساخته شود، از جمله یک فیلم «پلنگ صورتی» (Pink Panther) و یک فیلم «هلو کیتی» (Hello Kitty) و همچنین دنبالههای «کارآگاه پیکاچو» و «سونیک خارپشت» (Sonic the Hedgehog) که نشان میدهد این سبک فیلمها هم طرفداران خاص خود را دارند و هم قرار نیست به این زودیها از عرصهی تصویر خارج شوند. طنز، ترس، شوکهکنندگی و هیجان فیلم همگی در جای درست خود قرار گرفتهاند و تمام بینندگان با تماشای آن همراه با چیهیرو سفری خاص را تجربه خواهند کرد. شهر اشباح که گاهی با اسم سفر چیهیرو هم در ایران شناخته میشود، مجموعهای از بهترین خصوصیات بهترین آثار ساختهشدهی این کارگردان است و این المانها چنان در کنارهم جور شدهاند، که نتیجهاش یک اثر شاهکار و بینقص شده. سی سال پس از جنگ جهانی سوم حالا دیگر توکیو به یک شهر بسیار بزرگ و صنعتی تبدیل شده که هیچ آرامشی در آن وجود ندارد، همچنین گروههای خلافکاری که شب و روز در حال جنگ با یکدیگرند و اعتراضات شدید مردم نا امنی در این شهر را چندین برابر کردهاست.

اما واقعیت این است که فضای تاریک و ترسناک هر دو اثر، نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگسالان هم وحشتناک است؛ همین موضوع یکی از دلایل شاهکار بودن این اثر است. مکس مردی چهلوچهار ساله است که مشکلات روابط اجتماعی و روانی فراوانی دارد، اما با سختی ارتباط دوستیاش با مری را حفظ میکند و ماجراهای بینظیری برای این دو شخصیت شکل میگیرند. درست در جایی که نسخه قبلی به پایان رسیده بود، این انیمیشن پیکسار که بِرَد بِرد ساختش را برعهده داشت، آغاز میشود و کمی عمیقتر خوب یا بد بودن شخصیت های ابرقهرمانی را از نظر فیلسوفانه بررسی میکند. با این توصیف، پایان این فیلم از مجموعه انیمیشن های پیکسار بسیار ناامیدکننده است. ضمن اینکه این فهرست فیلمهای انیمیشن، میتواند به درد پدر و مادرهایی که میخواهند هدفدار فیلم انیمیشن برای کودک خود تهیه کنند و محتوای خوب در اختیارش بگذارند. داستان این تابلو بیانگر این است که خسروپرویز، پادشاه ساسانی سده پنجم میلادی، در یک روز معین به همراه ملازمان و زنان رقصنده، نوازندگان، خدمت گزاران، فیل بانان و دستیاران خود به قصد شکار به محوطه باتلاقی شکار گراز آمده است. جوایز دریافتی : این انیمیشن برنده بهترین فیلمنامه جوایز Midseason انجمن منتقدان هالیوود شده است.

با وجود مستحق بودن این انیمیشن برای کسب تمام جوایزی که میتوان به یک اثر انیمیشنی داد، کورالاین با اینکه نامزد همه جوایز ممکن شده بود، ولی اکثر آنها به فیلم Up داده شد که در زمان اکرانش با استقبال بسیار بینظیری روبهرو شده بود. فضای اثر هم همچون کمدیاش، فضایی ناراحتکننده دارد و این مساله با داستان و شخصیتهای تنهای داستان هماهنگی بینظیری دارد. شگفتانگیزان به شکل بینظیری داستانپردازی شده است و سرعت بسیار خوبی دارد. متن این داستان، رنگ های جذاب در انیمیشن و فریم های روی انیمیشن، همگی بسیار جذاب بودند و تقریبا می توان گفت که به یک شاهکار تبدیل شده اند که روی صفحه تلویزیون به نمایش در می آیند و ترکیبی از داستان قهرمانی، تنوع، دوستی و خانواده را به تصویر می کشند. درهمان زمان خبر اینکه وس اندرسن کارگردان فیلم راشمور (Rushmore)، ساخت این فیلم را برعهده گرفته است، سروصدای زیادی به پا کرد. گالیور، به عنوان ماجراجویی که دنیا را زیر پا گذاشته است دعوت شده تا بار دیگر به شهر لیلیپوت که زمانی آن را از دست دشمنان نجات داد، بازگردد. همچون دیگر آثار شاهکار میازاکی، انیمه شهر اشباح هم دنیایی منحصربهفرد را به تصویر میکشد که همانندش را در هیچجایی دیگر نمیتوان پیدا کرد.

انیمیشن مری و مکس یکی از بهترین و بهیادماندنیترین روابط دوستی را به تصویر میکشد و جالب است که حتی این رابطه نیز چندان معمولی و آنطور که ممکن است انتظار داشته باشیم، نیست. پس تمام احساسات او و مفاهیم دیگری که شخصیت او را شکل میدهند باید تلاش کنند و او را از این دوران مهم زندگی عبور دهند. پس باید با انیمیشن سه بعدی دیجیتال آشنا شوید. همین مساله به تنهایی، توانایی بینظیر میازاکی را نشان میدهد و باید پذیرفت که هیچکس دیگری جز او نمیتواند لقب بهترین در دنیای انیمیشن را داشته باشد. اما به مرور زمان و گذشت هیجان اولیه نسبت به این دو اثر، میتوان گفت که این انیمیشن برتری خود را نشان داده است. انیمیشن سعی میکند تا با نشان دادن آن دوران، واقعیاتی را به جهانیان نشان دهد، هرچند که همین مساله با مخالفتها و واکنشهای منفی بسیاری مواجه شد. او با نوشتن کمیکبوک و رمان در موضوعات مختلف طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده است. موجودات و شخصیتهای متنوع این اثر بسیار زیبا هستند و با استفاده از تنوعی که در نوشتن آنها استفاده شده است، انیمه میتواند پیامهای مختلفی را به صورت تمثیل به بینندگانش منتقل کند. اما تفاوت دیگری که دارند، این است که چشمشان از دکمه ساخته شده است!

دیدگاهتان را بنویسید