82 انیمیشن برتر جهان که باید حتما با کودکان خود ببینید! – یک پزشک

ولی این خصوصیات در راستای پیام مهم و ترسناک انیمیشن است و به بهترین شکل در انتقال آن ایفای نقش میکنند. صحنههای مبارزه و پرتحرک در آن به بهترین شکل طراحی شدهاند و حتی قابهای بزرگ اواخر فیلم هم زیبایی چشمگیری دارند. داستان این فیلم ترکیبی از سه کتاب «خرچنگ پنجهطلایی» (۱۹۴۱)، «راز اسب شاخدار» (۱۹۴۳) است و «گنجهای راکهام» (۱۹۴۴) ماجرای قسمت بعدی آن است. یک روز در اداره پست، او کتاب آدرس و تلفن شهروندان آمریکا را میبیند و برایش سوال میشود که آنها چگونه آدمهایی هستند. سالها بعد ̎بل̎ (اوهارا) که با پدرش، ̎موریس̎ (اورهارت) زندگی میکند، در جست و جوی او که اسیر هیولا شده پا به قصر مخوف شاهزاده در جنگل میگذارد و خود زندانی قصر میشود. داستان این اثر درباره آخرین شاهزاده به اسم آشیتاکا است که در هنگام حمله موجودی شیطانی به یک دهکده، به مبارزه با او میرود و آن را از بین میبرد. علاوه بر داستان شاهزاده مونونوکه از یکی از زیباترینهای شرکت جیبلی است، آن از نظر بصری هم یک شاهکار محسوب میشود. علاوه بر موسیقی بینظیری که انیمیشن را همراهی میکند، تصاویر بسیار دیدنی نیز برای فانتازیا طراحی شدهاند که در کمتر اثر دیزنی دیده میشوند. با وجود مستحق بودن این انیمیشن برای کسب تمام جوایزی که میتوان به یک اثر انیمیشنی داد، کورالاین با اینکه نامزد همه جوایز ممکن شده بود، ولی اکثر آنها به فیلم Up داده شد که در زمان اکرانش با استقبال بسیار بینظیری روبهرو شده بود.

“آقای دارلینگ” (کانرید) از اینکه دخترش، “وندی” (بومانت) اصرار دارد برای بچههای دیگر قصههائی درباره پسری خیالی بهنام “پیتر پن” تعریف کند، دلخور است. بعد از این اتفاق، مایلز وظیفهی خود میبیند که از شهر مراقبت کند، اما او برای چنین کاری هیچ تمرینی ندیده است. به جای شاهزاده، هیولایی بزرگ را به عنوان شخصیت اصلی داریم و دستیار او الاغی است که حتی یک لحظه هم دست از صحبت کردن برنمیدارد. نیل گیمن در طول سالهای اخیر خود را به عنوان یکی از جذابترین و موفقترین نویسندههای دنیا ثابت کرده است. در طول انیمیشن،واقعیت و فیلم با یکدیگر ترکیب شدهاست. فیلم با تعدادی یخشکن که در حال جمعآوری یخ از روی یک دریاچه منجمد در نقاط سردسیر نروژ در آرندال هستند آغاز میشود. فیلم بین تلاش مارلین برای پیدا کردن پسرش و زندگی جدید نمو در یک آکواریوم مدام سوییچ میکند. این فیلم رویارویی بشر با عواقب زندگی تخریب گر او را در طی سالیان دراز بر روی زمین،به شکل ماهرانه ای نشان می دهد و در کنار بیان تمام ناامیدی ها و عواقب جبران ناپذیر، راه چاره و امیدی را نیز برای بیننده بیان می کند و این یکی از ویژگی های مثبت این فیلم است که با پایان نا امیدکننده و تلخ راه جبران را نمی بندد.

در ساخت این نوع انیمیشن ها انیماتورها در طراحی مدل های دوبعدی می توانند از گرافیک بیت مپ یا برداری استفاده نمایند. گال گدوت درکنار جان سی رایلی و سارا سیلورم بهعنوان صداپیشه در این انیمیشن حضور داشت. همچنین مشخص است که پیکسار برای برآورده کردن انتظاراتی که از فیلم دلیر بهعنوان اولین فیلم پیکسار در تاریخ بیست و چندسالهاش که شخصیت اول خانم دارد، آماده نبود. پویانمایی جذاب شرک، اولین تجربه انیمیشن کامپیوتری استودیو انیمیشن سازی دریم ورکس است که همچنان بهعنوان خندهدارترین اثر این استودیو شناخته میشود. فیلمبرداری عالی و قابهای فوقالعاده هم تاثیر بسیار مثبتی بر کیفیت فیلم دارند و البته موسیقی شنیدنی مرد عنکبوتی تجربه تماشای آن را لذتبخشتر هم میکند. این انیمه از جمله کارهای جدیتر هایائو میازاکی محسوب میشود، هرچند که برخلاف بهترین فیلم همکارش، تاکاهاتا، یعنی مدفن کرم شبتاب، وحشتناک و دلخراش نیست. این انیمیشن زیبا یکی از جذابترین و البته پیچیدهترین ایدهها را در میان بهترین انیمیشن های جهان دارد و با این همه، به سادهترین شکل ممکن آن را به تصویر میکشد. به واسطه موفقیت این اثر، شرکت انیمیشنسازی لایکا و سلیک تصمیم به ساخت انیمیشن آن گرفتند و نتیجهاش یکی از بهترین انیمیشن های جهان بود.

جوایز دریافتی : این فیلم برنده و نامزد چندین جایزه از جمله نامزدهای اسکار بهترین انیمیشن ، جایزه گلدن گلوب برای بهترین فیلم خارجی زبان و جایزه اسکار ژاپن شد. ماجرای فیلم که عمدتاً در ژاپن و در زمان جنگ جهانی دوم رخ میدهد، روایت پسری جوانی به نام سیتا، است که پس از مرگ مادرش میخواهد از خواهر کوچکترش ستسوکو مراقبت کند. اولین فیلم از انیمیشن های پیکسار با تضادهای زیادی ساخته شد. با این وجود، المان طنز در آن دیده نمیشود و خشونت نسبتا زیادی هم در انیمه به کار رفته است. یکی از موضوعاتی که در تعداد زیادی از آثار میازاکی دیده میشود، تقابل دنیای انسانها و دنیای طبیعی است. تنها نگاه کردن به اطلاعات انیمیشن فانتازیا، یا دقیقتر بگویم، عدم وجود اطلاعاتش، میتواند نشان دهد که این اثر یکی از خاصترین آثار شرکت دیزنی است و همین خاص بودن باعث شده که به راحتی آن را از بهترین انیمیشن های تاریخ سینما بدانیم.

دیدگاهتان را بنویسید