82 انیمیشن برتر جهان که باید حتما با کودکان خود ببینید! – یک پزشک

مگر میشود صحبت از بهترین انیمیشن های تاریخ سینما بشود و اشارهای به اولین انیمیشن بلند ساختهشده نشود؟ همانطور که نخستین انیمیشن بلند دنیا نام سازندگانش را برای همیشه بر سر زبانها انداخت، انیمیشن داستان اسباب بازی هم به خاطر اولین انیمیشن بلند تمام کامپیوتری، جهش و پیشرفتی بزرگ در دنیای سینما محسوب میشود. در کنار انیمیشن سفیدبرفی و هفت کوتوله، اولین قسمت از مجموعه انیمیشنی داستان اسباببازی را هم میتوان مهمترین فیلم انیمیشنی تاریخ سینما دانست. آنها او را به عنوان همخانه میپذیرند، اما ماجرای شرارت ملکه همینجا به پایان نمیرسد و او تا سفیدبرفی را از بین نبرد، آرام نمیگیرد. این اثر که پنجاه و سومین فیلم بلند انیمیشنی این شرکت است، با الهام از داستان ملکه برفی نوشته هانس کریستین اندرسون ساخته شد.از دید منتقدان این انیمیشن زیبا، از خط داستانی هوشمندانه برخوردار بود و درکنار آن با ارائهی ترانههایی جذاب، برگ زرین دیگری از کارنامه درخشان شرکت انیمیشن سازی دیزنی است.

همهچیز عادی پیش میرود تا یک روز، آینه سفیدبرفی را زیباترین مینامد و به همین دلیل ملکه تصمیم به نابود کردن او میگیرد. سفیدبرفی نجات پیدا میکند و در دل جنگل وارد خانهای میشود که هفت کوتوله بانمک در آن زندگی میکنند. شاید بیمسئولیتترین رییس که تاکنون وجود خارجی داشته است. با وجود اینکه عنوان این انیمیشن بیشتر شبیه داستان یک اسباب بازی تجاری است که نمایشش دو ساعت زمان می برد اما توانسته احساسات ما را به خاطر جذابیت نوستالژی اش برانگیزد. با اینکه این انیمیشن شرکت پیکسار از انیمیشن شرک شکست خورد، اما با وجود گذشت نزدیک به دو دهه از اکرانش، این فیلم همچنان یکی از بهترین انیمیشن های تاریخ سینما محسوب میشود. به علاوه، ارجاعات فراوان به دیگر آثار، مخصوصاً فیلم شناختهشدهی فرار بزرگ (The Great Escape) از دیگر نکات مثبت انیمیشن فرار مرغی است. امروزه شاید تکنیک ساخت این انیمیشن چندان خارقالعاده به نظر نیاید، یا داستان آن کمی نامناسب تصور شود و حتی به خاطر تکرار فراوان المانهای قصههای پریان، ارزشش را از دست داده باشد؛ اما هیچکدام از این نکات نمیتواند مانع از ستایش این اثر هنری شود. اما انیمیشن مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی که داستانش ارتباط مستقیمی با این دنیای سینما ندارد، فیلمی است که علاوه بر جذب موفقیتآمیز مخاطب، یک اثر هنری شاهکار هم هست و انتظار میرود تا سالها به عنوان یکی از بهترین انیمیشن های تاریخ سینما شناخته شود.

تا اینکه یک روز، خروسی از آسمان به مزرعه فرود میآید و مرغهای داستان به امید فرار از او میخواهند که پرواز یادشان بدهند. داستان این انیمیشن درباره مزرعه و مرغداری است که صاحب شرور آن خانم توییدی، به خاطر کسب سود بیشتر تصمیم میگیرد با استفاده از مرغهایش و دستگاهی خودکار و غولپیکر، پای گوشت مرغ درست کند. آنها که از قبل از چنین تصمیمی، قصد فرار از مزرعه و رفتن به مکانی موعود را داشتند، در نقشهی خود مصممتر میشوند و راههای مختلفی را امتحان میکنند، اما هر بار شکست میخورند. انیمیشن سفید برفی و هفت کوتوله، انیمیشنی بود که به خاطر شروع پروژهی ساختش، همه والت دیزنی را احمق و دیوانه خواندند. داستان سفید برفی و هفت کوتوله دربارهی ملکهای خبیث است که دختری به اسم سفید برفی دارد. پسر پادشاه (فیپس) در دم به “سیندرلا” دل میبازد اما او که جادوی ظاهر آراستهاش تا نیمه شب قدرت دارد، پیش از آنکه شاهزادهخ از او خواستگاری کند، میگریزد و لنگهای از کفشهای بلورینش را جا میگذارد…

آن پیرزن که زندگی خود را در خطر میبیند تصمیم میگیرد تا تکهای از موهای او را بدزدد، وقتی شبانه به کاخ میرود متوجه میشود که با بریدن موها، آنها به رنگ قهوهای درمیآیند و قدرت خود را از دست میدهند. مجموعه انیمیشن من نفرتانگیز، شامل سه قسمت منتشرشده اصلی است و خبرها نشان از ساخته شدن قسمت چهار آن را میدهند. استاد شیفو ابتدا سعی میکند این پاندا را به علت تنبلی از جنگجوی اژدها بودن منصرف کند و در این کار گروه پنج آتشین که شاگرد اگوی هستند(افعی، ببری، میمون، مانتیس و لک لک) به استاد کمک میکنند اما بعداً منصرف میشوند و وی را آموزش میدهند طوری که تایلانگ را نیز شکست دهد و بعد از چند روز جنگ بالاخره پو تای لانگ را شکست داد. برای چندین دهه شرکت دیزنی در تکاپو بود تا خود را از داستانهای پریان جدا کند و نهایت کاری که میتوانست بکند، به تصویر کشیدن دنیای حیوانات یا چند وسیله خانه به عنوان شخصیت فرعی در دیو و دلبر بود. این هیولاها همانند ما انسانها از برق برای روشن کردن وسایل خانگی خود استفاده میکنند، اما برخلاف ما، انرژی قابل بازگشتی کشف کردهاند و آن چیزی نیست جز جیغ انسانها!

دیدگاهتان را بنویسید