82 انیمیشن برتر جهان که باید حتما با کودکان خود ببینید! – یک پزشک

ایده اصلی ساخت این انیمیشن توسط مدیر بخش دریم ورکس ارائه شد و در بدو امر قرار بود با تقلید از فیلمهای مرتبط با هنرهای رزمی ساخته شود. این جزیره مکانی ایدهآل برای زندگی است، اما او تصمیم دارد با ساخت قایقی از آنجا نجات پیدا کند. نامادی ظالم “سیندرلا” (آدلی) به او اجازه نمیدهد در جشن باشکوه قصر پادشاه برای برگزیدن عروس خانواده سلطنتی، شرکت کند. میرا کارآگاه سلطنتی، سریالی انیمیشن، محصول کشور آمریکا بوده که از شبکه دیزنی جونیور پخش شده و داستان دختر شجاعی در هندوستان است که از سوی ملکه به عنوان کارآگاه سلطنتی تعیین میشود. دادن چنین لقبی به این دختر با توقعات بسیاری همراه میشود و محدودیتهای فراوانی برای کاگویا دارد. جورجیا نولان شانزده ساله، آرزو دارد تبدیل به نخستین آتش نشان دختر دنیا شود. این انیمیشن داستان شاهزادهای را نشان میدهد که به واسطهی جادویی تبدیل به هیولایی شده و تنها راه نجات از آن ایجاد رابطهای عاشقانه با یک پرنسس است. اما او سعی خود را میکند تا از این فرهنگهای اشتباه خلاصی پیدا کند. این ربات جدید به اسم ایو، بعد از اتمام ماموریتش به سمت سفینه فضایی که آخرین بازماندگان انسانها را حمل میکند، حرکت میکند و وال-یی در این سفر همراه او میشود و در تعدادی از زیباترین سکانسهای تاریخ سینما، منظومه شمسی و کهکشانها را طی میکند.

اگر قسمت چهارمی وجود نداشت، این انیمیشن پایانی شاهکار بر یکی از بهیادماندنیترین مجموعههای سینمایی دنیا محسوب میشد و علاوه بر نامیده شدن به عنوان یکی از بهترین انیمیشن های تاریخ سینما، سهگانه داستان اسباببازی را میتوانستیم بهترین سهگانه تاریخ کل سینما بنامیم! این اثر اولین کار انیمیشنی است که توانسته برای دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم سال نامزد شود و راه را برای دیگر آثار انیمیشنی باز کند. البته تیزر رئال انیمیشن برای اهداف خاصی ساخته می شود و ساخت آن نیازمند زمان زیادی می باشد. دکتر زوس یکی از بزرگترین نویسندگان داستانها و کتابهای کودکان است که شهرت بسیار زیادی در سراسر جهان دارد. این اثر بدونشک یکی از بهترین انیمیشن های جهان سینما است و بعد از گذشت حدود سیسال از اکرانش، همچنان میتواند همه بینندگانش از تمام سنین را سرگرم کند. فیلم درباره شخصی هست که در خواب و رویا گرفتار شده و هر بار که سعی میکند از خواب بیدار شود متوجه میشود که در یک رویای دیگر است و در این رویاها با انسان های مختلفی درباره فلسفه ی زندگی و هستی صحبت میکند. اما او نمیتواند تمام خاطرات کودکی را فراموش کند و به همین دلیل تصمیم میگیرد تا صاحبی جدید و شایسته برای وودی، باز و دیگر شخصیتها پیدا کند.

درحالیکه زمان دیو رو به پایان است، دختری زیبا به قلعهاش میآید و دیو که ابتدا او را زندانی کرده، به مرور نسبت به او حسی عاشقانه پیدا میکند و سعی میکند دل او را بهدست آورده، تا شاید بتواند شانسی برای بازگشت به شکل واقعی خود داشته باشد. دیو و دلبر به علاوه موسیقی، از نظر تصویری و زیباشناختی نیز از برترین آثار دوران دوبعدی انیمیشن است و فضای جادویی کار بسیار چشمنواز انجام گرفته. انیمیشن دیو و دلبر در کنار محبوبیت فراوانی که در میان طرفداران انیمیشنهای دیزنی به دست آورده، موفق به تاریخسازی هم شده است. موضوع انیمیشنهای شرکت دیزنی که از روی قصهها و افسانههای پریان ساخته شدهاند و داستان شخصیتهای زن را به تصویر میکشند، همواره از مباحث مهم دنیای انیمیشن بوده و این شرکت به خاطر تصویر ضعیفی که از شخصیتهای زن به تصویر میکشید، موردانتقاد قرار گرفته است. همهچیز این قسمت بینقص انجام گرفته است.

با این وجود، نمیتوان پیکسار را برای ساخت قسمت چهارم مجموعه سرزنش کرد، زیرا آن اثر هم بسیار تماشایی و زیبا است. جواب این سوال در انیمه بینظیر افسانه شاهدخت کاگویا پنهان شده است. وقتی دختربچهٔ نترسی به نام ̎بو̎ (گیبز)، ̎سالیون̎ و ̎مایک̎ را دنبال میکند و قدم به دنیای هیولاها میگذارد، ایندو مجبور هستند حضورش را از دیگران پنهان دارند و به هر ترتیب که شده دخترک را به دنیای خودش برگردانند. راوی این داستان یک پسر بچه است که درخواست های اجتماعی خودش را دنبال می کند اما ستاره اصلی این نمایش، یک اژدهای کوچک بدون دندان است که به خوبی تصویر زیبایی از آن را در این انیمیشن به اجرا درآورده اند و شبیه به یک اژدهای واقعی رفتار می کند و زبان بدن او کاملاً تعجب برانگیز بوده و بسیار جذاب است. شخصیت لو گرنت اولین بار در دهه ۱۹۷۰ میلادی و در برنامه تلویزیونی مری تایلور مور به عنوان رئیس مری ریچارد معرفی شد و این دبیر زودجوش روزنامه خیالی لس آنجلس تریبیون از سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۲ سریال مستقل خودش را بازی کرد. این طراحی شاهکار و فوقالعاده را در هیچ اثر دیگری به این زیبایی نمیتوان پیدا کرد. این پیشکسوت انیمیشن میافزاید: در اصفهان با حجم کمتری از سفارش روبرو هستیم به همین دلیل اغلب هنرمندان اصفهانی به تهران و یا به خارج از کشور مهاجرت میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید